În weekend-ul care s-a încheiat a avut loc la București etapa finală a Campionatelor Naționale indoor de atletism pentru tineret și seniori. Trei sportivi de la CS Universitatea au reușit să câștige medalii: Nicolae Coman a câștigat proba de 1500 de metri (3 minute, 50 de secunde, 92 de sutimi) Alexandru Zatic a luat argint la 200 de metri (22 de secunde și 24 de sutimi) iar Răzvan Vidrea a cucerit bronzul la 800 de metri (1 minut, 54 de secunde, 90 de sutimi. Competiția s-a desfășurat în premieră după modelul întrecerilor internațională de anvergură, cu calificări la toate probele de concurs.

Rezultatele bune au continuat astăzi cu un titlu național plus record personal în proba  de disc a juniorilor, câștigat de Mihai Motorca (dublă legitimare CSȘ Gloria / CSM Arad) la Campionatele Naționale de iarnă la aruncări lungi, competiție care are loc la Craiova pe stadionul „Ion Oblemenco“. Rezultatul atletului arădean a fost de 48,02 metri. De remarcat că atletul pregătit de profesorul Constantin Miclea a câștigat la categoria U20 deși el este junior II. „Au fost condiții grele de concurs, zăpadă, frig și vânt, dar chiar și așa ne-am descurcat. Motorca a făcut un concurs peste așteptări, iar titlul național la juniori mari este un rezultat excelent obținut înainte de Europenele de Juniori II dar și de Festivalul Olimpic European, concursuri care vor avea loc în vară“ a declarat antrenorul CSM-ului.

(foto: csmarad.ro)