În această săptămână selecționata U17 a țării noastre a jucat o dublă amicală contra Austriei la Centrul Național de la Mogoșoaia. Din lotul convocat de Daniel Mogoșanu au făcut parte și doi juniori ai Academiei UTA: Fabiano Duarte Cibi (jucător care deja a debutat la prima echipă) și Rareș Pop.

În primul meci, câștigat de austrieci cu 1-0, Cibi a fost titular și a evoluat 64 de minute în timp ce Pop a fost rezervă intrând pe teren în minutul 72.

Al doilea meci posturile s-au inversat într-o oarecare măsură. Cibi a luat loc pe bancă unde a și rămas de altfel până la finalul meciului. În acest timp, colegul său Rareș Pop a prins primul 11 și a reușit să și deschidă scorul în minutul 16, cu o lovitură de cap. A fost înlocuit în minutul 78, când Austria conducea deja cu 2-1, scor cu care s-a și încheiat de altfel partida.

(foto: frf.ro)