În urmă cu puțin timp UTA a reușit să câștige primul meci în deplasare după o secetă de aproape un an. 18 meciuri au trecut de la precedentul succes al Bătrânei Doamne pe teren străin. Și într-adevăr UTA a arătat, cel puțin în prima repriză, ca o echipă care nu mai concepe să prelungească această serie de meciuri fără victorie. Băieții lui Poenaru au fost agresivi, determinați și foarte direcți la construcție, profitând și de spațiile generoase din apărarea gazdelor. Cascini și Postolachi au fructificat două dintre ocaziile avute în prima repriză, pentru că scorul putea fi chiar mai mare la pauză. Din păcate, UTA a intrat „moale“ în partea a doua a meciului și până să se dezmeticească, scorul devenise deja 1-2. Echipa însă a reacționat, a împins jocul mai sus și chiar a avut câteva șanse de a majora scorul. Pe final Botoșaniul a pus presiune, dar a fost una haotică, pe care defensiva arădeană a contracarat-o fără mari probleme.

La final Ilie Poenaru și-a felicitat jucătorii pentru atitudine și rezultat dar a făcut și câteva observații critice vis-a-vis de jocul elevilor săi din repriza secundă: „A fost un meci disputat pentru că am vrut noi să fie așa. Am dominat prima repriză din punct de vedere fizic, al organizării defensive, am dus atacuri bune, am marcat de două și o mai puteam face. Din păcate, deși la pauză am discutat să stăm sus în continuare, să nu ne retragem și doar să-i așteptăm puțin ca să plecăm pe contraatac, am făcut invers. Dar una peste alta jucătorii trebuie felicitați pentru atitudine, au muncit foarte mult astăzi, fără sacrificiu nu se poate. Chiar dacă am suferit, am obținut trei puncte importante pentru moralul nostru, pentru economia clasamentului. Trebuia și să spargem gheața pentru că nu am câștigat de mult în deplasare dar trebuie să fim mult mai echilibrați după ce conducem iar jucătorii să facă ce le spun eu.“

(foto: digisport.ro)