După trei meciuri fără victorie, era de anticipat ca Botoșaniul să forțeze din primul minut și să pună o mare presiune pe careul UTA-ei. Echipa gazdă n-a arătat însă ca una cu foame de victorie și a fost practic demontată bucată cu bucată de Bătrâna Doamnă în prima repriză, fiind inferioară tactic, tehnic și fizic. Partea a doua băieții lui Teja au arătat că știu ce vor însă de la voință la putință a fost o cale prea lungă. Teja s-a ferit să vorbească prea mult de adversar și a dat vina pe propria echipă, considerând că înfrângerea a fost cauzată în primul rând de evoluția sub așteptări a elevilor săi:

„Am intrat fără motivație, fără determinare, nu știu de ce în prima repriză n-am putut să ținem un pic de minge și am făcut foarte multe greșeli. Trebuia să ne mișcăm mai mult, să punem piciorul mai tare la minge, să avem o atitudine mai bună. N-am avut agresivitate, n-am fost atenți, n-am fost concentrați și jocul ne-a taxat. Nu știu dacă ne-au surprins cu ceva dar am greșit foarte mult și tehnic și prin poziționare. Am făcut două greșeli, am luat două goluri, după care nu-i ușor să revii în meci. Am încercat să schimbăm ceva la pauză, am avut o altă atitudine în a doua repriză dar din păcate n-am reușit să egalăm. Am întâlnit o echipă bună dar noi am fost cei care am jucat slab. Ne-au lipsit și vreo 2-3 jucători și nici n-avem soluții foarte multe.“