Astăzi a început la Sfântu Gheorghe turneul „Final 8“ al Cupei României. În al doilea meci al fazei sferturilor de finală, FCC UAV Arad a învins lejer pe Hoya ACS Târgu Secuiesc, la o diferență de 31 de puncte.

Echipa noastră a dominat clar partida și a luat o distanță confortabilă încă din prima repriză, ceea ce i-a permis antrenorul Bogdan Bulj să rotească mult jucătoarele. În special pentru căpitanul Brankica Hadzovic acest lucru a fost unul pozitiv, ea venind după o accidentare de o lună și jumătate, astfel că revenirea dozată la efort este mai mult decât binevenită. Cele mai bune marcatoare au fost Trinity Baptiste și Nina Bogicevic, ambele cu 18 puncte. Greene, cu 17 puncte și 6 recuperări a făcut și ea un meci bun. Lidera recuperărilor în acest meci a fost însă Betty Akathiotou cu 7 asemenea reușite, iar Brankica Hadzovic la revenire și-a trecut în cont 10 pase decisive. De la Hoya s-a remarcat Ines Corda marcatoare a 17 puncte, dintre care nu mai puțin de 15 de la linia de 3 puncte.

În semifinale, FCC UAV Arad o va întâlni pe Agronomia București, echipă care în uvertura turneului a învins dramatic Universitatea Cluj cu 60-59. Meciul va avea loc duminică începând cu ora 16:00 și va putea fi urmărit pe canalul de youtube FRBtv.

FCC UAV Arad – Hoya ACS Târgu Secuiesc  83-52 (24-9, 22-18, 22-10, 17-15)

• Arad: Bogicevic 18 (3×3), Baptiste 18, Greene 17, Hadzovic 8 (1×3), Pyka 6 (2×3), Mîrne-Nagy 6, Ciotir 5 (1×3), Fleșer 3 (1×3), Vaida 2. Au mai jucat: Akathiotou, Georgieva. Anrtenor: Bogdan Bulj
  • Hoya: Corda 17 (5×3), Hawks 12, Mitrovic 9 (1×3), Bara Nemet 6, Biszak 5, Wilson 3. Au mai jucat: Domokos, Lenart. Pe bancă: Marthi, Nagy, Kozman. Antrenor: Ljubomir Kolarevic.
  • Arbitri: Amalia Marchiș (Cluj), Laszlo Bukuresti (Sovata), Diana Oprea (Brașov). Comisar: Radu Vaida (Oradea)