Polonia – Olanda 1-2

Grupa D de la EURO 2024 a debutat cu un succes al Olandei, 2-1 contra Poloniei, în meciul disputat la Hamburg. Formația antrenată de Ronald Koeman a dominat jocul și a obținut o victorie meritată, dar și „alb-roșii” au avut o evoluție peste așteptări, având în vedere și absența vedetei Robert Lewandowski, care a lipsit din cauza unei accidentări.

Prima repriză a fost controlată clar de batavi, însă cei care au deschis scorul au fost polonezii. Zielinski a centrat dintr-un corner, iar Adam Buksa s-a înălțat şi a punctat cu o lovitură de cap la colțul lung. Ocaziile la poarta lui Szczesny au continuat, iar Cody Gakpo a reuşit să restabilească egalitatea. Fotbalistul lui Liverpool a primit balonul de la Ake şi a avansat în centru, iar şutul său a fost deviat de Bednarek şi a intrat în poartă, stabilind scorul pauzei, 1-1. Repriza secundă a fost puțin mai echilibrată, însă jocul a fost decis de inspirația lui Ronald Koeman, care l-a introdus pe teren în minutul 81 pe Wout Weghorst, iar după doar câteva momente acesta i-a răsplătit încrederea cu un gol de trei puncte. Assist-ul i-a aparținut din nou lui Ake, care a trimis o minge bună în careu, iar atacantul lui Burnley (împrumutat în sezonul trecut la Hoffenheim) a marcat din câțiva metri.

Al doilea meci al grupei, cel dintre Austria și Franța, se va disputa mâine, de la ora 22:00, la Dusseldorf.

Polonia: Szczesny – Bednarek, Salamon (Bereszynski 86), Kiwior – Frankowski, Romanczuk (Slisz 55), Zielinski (Piotrowski 78), Zalewski – Urbanski (Swiderski 55), S. Szymanski (Moder 76) – Buksa. Rezerve neutilizate: Bulka, Skorupski – Dawidowicz, Grosicki, Lewandowski, Piatek, Puchacz, Skoras, D. Szymanski, Walukiewicz. Selecționer: Michal Probierz

Olanda: Verbruggen – Dumfries, De Vrij, Van Dijk, Ake (van de Ven 87) – Reijnders, Schouten, Veerman (Wijnaldum 62) – Simons (Malen 62), Depay (Weghorst 81), Gakpo (Frimpong 81). Rezerve neutilizate: Bijlow, Flekken – Bergwijn, Blind, de Ligt, Geertruida, Gravenberch, Maatsen, Zirkzee. Selecționer: Ronald Koeman

Arbitru: Artur Dias (Portugalia). Asistenți: Paulo Soares, Pedro Ribeiro. Rezervă: Irfan Peljto. VAR: Tiago Martins, Christian Dingert, Marco Fritz

Slovenia – Danemarca 1-1

În primul meci din Grupa C, Slovenia și Danemarca au remizat, scor 1-1, într-o partidă disputată la Stuttgart. Chiar dacă nordicii au stat mai bine la capitole precum posesie sau șuturi pe spațiul porții, rezultatul este unul echitabil, având în vedere oportunitățile create de cele două formații.

Danezii au marcat primii, în minutul 17, la capătul unei faze foarte simple. Balonul a fost trimis în careu dintr-o aruncare de la margine, iar Wind a deviat elegant, cu călcâiul, pentru Christian Eriksen, care a înscris simplu. A fost un moment extraordinar pentru mijlocaşul lui Manchester United, care a trecut prin clipe cumplite la precedentul EURO, când a suferit un infarct pe teren. Slovenii au arătat mai bine în partea secundă, iar vedeta Sesko a lovit bara porții lui Schmeichel în minutul 76 cu un şut puternic din afara careului. După doar câteva secunde, Slovenia a beneficiat de un corner, iar mingea a fost respinsă până la Erik Janza, care a egalat cu un şut din afara careului, mingea fiind deviată decisiv de Hjulmand. Fazele de poartă au lipsit până la final și cele două formații încep Campionatul European cu o remiză.

Slovenia: Oblak – Karnicnik, Drkusic, Bijol, Janza – Stojanovic (Verbic 67), Cerin, Elsnik (G. Stankovic 75), Mlakar  (Celar 75) – Sporar (Brekalo 90+5), Sesko (Kurtic 90+5). Rezerve neutilizate: Belec, Vekic – Balkovec, Blazic, Lovric, Horvat, Vipotnik, Zugelj, Zeljkovic, Ilicic. Selecționer: Matjaz Kek

Danemarca: Schmeichel – Andersen, Christensen, Vestergaard – Kristiansen (Maehle 78), Hjulmand (Delaney 89), Eriksen, Hojbjerg (Norgaard 83), Bah – Hojlund (Poulsen 83), Wind (Dolberg 83). Rezerve neutilizate: Hermansen, Ronnow – Kjaer, Jensen, Skov Olsen, Jorgensen, Damsgaard, Dreyer, Kristensen, Bruun Larsen. Selecționer: Kasper Hjulmand

Arbitru: Sandro Schärer (Elveția), Asistenți: Stephane De Almeida, Bekim Zogaj. Rezervă: Donatas Rumsas VAR: Fedayi San, Bartosz Frankowski, Tomasz Kwiatkowski

Serbia – Anglia 0-1

Văzută de mulți ca principala favorită la câștigarea trofeului, Anglia a debutat la EURO cu o victorie muncită, 1-0 în fața Serbiei la Gelsenkirchen.

Elevii lui Gareth Southgate i-au luat tare pe sârbi încă de la început, iar Jude Bellingham a făcut 1-0 în minutul 13, cu o lovitură de cap din șase metri după o centrare a lui Bukayo Saka, care a fost și deviată de un adversar. Englezii au continuat să domine și au avut mai multe oportunități, cea mai mare ratată de Kane, a cărui lovitură de cap a fost respinsă în bară de portarul Rajkovic, însă nu s-au putut desprinde. Vlahovic a semnat cea mai bună ocazie a echipei sale, cu un șut de la distanță la care Pickford a fost nevoit să intervină. Până la urmă, englezii au rezistat și au obținut cele trei puncte.

Serbia: Rajkovic – Veljkovic, Milenkovic, Pavlovic – Zivkovic (Birmancevic 74), S. Milinkovic-Savic, Gudelj (Ilic 46), Lukic (Jovic 61), Kostic (Mladenovic 43) – Vlahovic, Mitrovic (Tadic 61). Rezerve neutilizate: Petrovic, V. Milinkovic-Savic – Stojic, Maksimovic, Babic, Mijailovic, Ratkov, Samardzic, Gacinovic, Spajic. Selecționer: Dragan Stojkovic

Anglia: Pickford – Walker, Stones, Guehi, Trippier – Alexander-Arnold (Gallagher 69), Rice – Saka (Bowen 76), Bellingham (Mainoo 86), Foden – Kane. Rezerve neutilizate: Ramsdale, Henderson – Shaw, Konsa, Dunk, Toney, Gordon, Watkins, Eze, Gomez, Palmer, Wharton. Selecționer: Gareth Southgate

Arbitru: Daniele Orsato (Italia), Asistenți: Ciro Carbone, Alessandro Giallatini. Rezervă: Ivan Kružliak. VAR: Massimiliano Irrati, Paolo Valeri, Cătălin Popa.