Croația – Albania 2-2

“Vulturii” au marcat în minutul 11, prin Qazim Laci. Asani a centrat bine din partea dreaptă, iar mijlocaşul de la Slavia Praga a deviat mingea cu capul pe lângă Livakovic. Portarul croat şi-a salvat echipa în două rânduri în prima repriză, la ocaziile mari semnate de Asllani şi Manaj, în timp ce colegii săi din ofensivă s-au chinuit să ajungă în careul advers.

Sucic şi Kovacic au semnat primele ocazii ale Croației, în debutul reprizei secunde, dar Strakosha nu a avut probleme. Presiunea la poarta Albaniei a continuat însă şi eforturile croaților au dat roade, cu două reuşite în trei minute. Mai întâi, Budimir i-a pasat în careu lui Andrej Kramaric, iar acesta a punctat cu un şut pe jos (74), iar apoi Klaus Gjasula şi-a înscris în proprie poartă după o fază ca la biliard (76). Croaţia a căutat desprinderea până spre final, dar nu a mai marcat, însă a făcut-o Albania, în prelungiri. După o acțiune în partea stângă, balonul a fost trimis în careu, la același Gjasula, care a marcat și în poarta adversă. Kovacic putea să smulgă victoria pentru echipa sa la ultima fază, dar Strakosha a fost la post și disputa s-a încheiat la egalitate.

Remiza nu prea le ajută pe cele două formații, care vor avea nevoie de victorii în ultima rundă pentru a mai spera la o calificare în optimi. Grupa se încheie luni, de la ora 22:00, când Albania va întâlni Spania, iar Croația va juca împotriva Italiei.

Croația: Livakovic – Juranovic, Sutalo, Gvardiol, Perisic (Sosa 84) – Modric, Brozovic (Mario Pasalic 46), Kovacic – Majer (Sucic 46), Petkovic (Budimir 69), Kramaric (Baturina 84). Rezerve neutilizate: Labrovic, Ivusic – Stanisic, Pongracic, Erlic, Marco Pasalic, Ivanusec, Pjaca, Vida, Marco Pasalic. Selecționer: Zlatko Dalic

Albania: Strakosha – Mitaj, Ajeti, Djimsiti, Hysaj – Laci (Gjasula 72), Ramadani (Hoxha 85), Asllani – Bajrami, Manaj (Daku 85), Asani (Seferi 64). Rezerve neutilizate: E. Berisha, Kastrati – Balliu, Broja, Mihaj, M. Berisha, Muci, Ismajli, Abrashi, Kumbulla, Aliji. Selecționer: Sylvinho

Arbitru: Francois Letexier (Franța). Asistenți: Cyril Mugnier, Mehdi Rahmouni. Rezervă: Sandro Scharer. VAR: Willy Delajod, Jerome Brisard, Bastian Dankert

Germania – Ungaria 2-0

După un început echilibrat de meci, gazdele au deschis scorul în minutul 22 prin Jamal Musiala, la capătul unei faze încâlcite. Gundogan a recuperat un balon în careul advers după o neînțelegere între Orban și Gulacsi şi a întors pentru fotbalistul lui Bayern, care a trimis în poartă cu toată opoziția lui Fiola, aflat pe linie. Neuer şi-a salvat echipa trei minute mai târziu, când a respins șutul bun trimis de Szoboszlai din lovitură liberă. Repriza s-a încheiat cu un gol anulat al Ungariei, reuşita lui Sallai nefiind validată din cauza unei poziții de offside în care se afla Orban.

Ilkay Gundogan a făcut 2-0 în minutul 67, cu o execuție simplă, pe jos, din centrul careului, la capătul unei faze colective a Germaniei, assist-ul fiind oferit de Mittelstadt. Ungaria nu a mai reușit să revină în meci și mai are șanse foarte mici la o calificare în optimi, în timp ce țara gazdă are maxim de puncte după două partide și și-a asigurat prezența în faza eliminatorie.

Germania: Neuer – Kimmich, Rudiger, Tah, Mittelstadt – Andrich (Can 72), Kroos – Musiala (Fuhrich 72), Gundogan (Undav 84), Wirtz (Sane 58) – Havertz (Fullkrug 58). Rezerve neutilizate: Baumann, ter Stegen – Anton, Beier, Gross, Henrichs, Koch, Muller, Raum, Schlotterbeck. Selecționer: Julian Nagelsmann

Ungaria: Gulacsi – Fiola, Orban, Dardai – Bolla (Adam 75), A. Nagy (Kleinheisler 64), Schafer, Kerkez (Z. Nagy 75) – Sallai (Csoboth 87), Varga (Gazdag 87), Szoboszlai. Rezerve neutilizate: Dibusz, Szappanos – Balogh, Botka, Horvath, Kata, Lang, Nego, Styles, Szalai. Selecționer: Marco Rossi

Arbitru: Danny Makkelie (Olanda). Asistenți: Hessel Steegstra, Jan de Vries. Rezervă: Serdar Gözübüyük. VAR: Rob Dieperink, Pol van Boekel, Stuart Attwell

Scoția – Elveția 1-1

Ambele formaţii au marcat în prima repriză, dar a existat o doză de noroc la fiecare dintre reușite. În minutul 13, scoțienii au scăpat pe contraatac, iar faza s-a încheiat cu un șut al lui McTominay, pe care Fabian Schar l-a deviat nefericit, în propria poartă. Egalarea a venit în minutul 26, din piciorul „veteranului” Xherdan Shaqiri. Ralston a greșit complet o pasă înapoi, iar mingea a venit exact la mijlocașul lui Chicago Fire, care a produs o execuție extraordinară, șut din prima exact în vinclul porții apărate de Gunn. Elvețienii au preluat controlul jocului după golul egalizator, iar portarul scoțian a intervenit excelent la o mare ocazie a lui Ndoye. La cornerul rezultat, defensiva britanicilor a gafat din nou şi Ndoye a introdus mingea în poartă, însă reușita a fost anulată pentru un offside la limită.

Ndoye a ratat o nouă ocazie imensă și în repriza secundă, când a trimis pe lângă poartă dintr-o poziție excelentă, iar la poarta cealaltă Hanley a trimis cu capul în bară după o lovitură liberă executată de Robertson. Elveția a avut încă un gol anulat pentru offside, în minutul 83, marcator de această dată fiind Embolo. Scor final 1-1 și Elveția își asigură calificarea în optimi, în timp ce Scoția păstrează șanse la o clasare pe locul 3.

Scoția: Gunn – Ralston, Hendry, Hanley, Tierney (McKenna 61), Robertson – McTominay, Gilmour (McLean 79), McGregor, McGinn (Christie 90) – Adams (Shankland 90). Rezerve neutilizate: Clark, Kelly – Armstrong, Conway, Cooper, Forrest, Jack, McCrorie, Morgan, Taylor. Selecționer: Steve Clarke

Elveția: Sommer – Schar, Akanji, Rodriguez – Widmer (Stergiou 86), Xhaka, Freuler (Sierro 75), Shaqiri (Embolo 60) – Aebischer, Ndoye (Amdouni 86), Vargas (Rieder 75). Rezerve neutilizate: Kobel, Mvogo – Duah, Elvedi, Jashari, Okafor, Steffen, Zesiger. Selecționer: Murat Yakin

Arbitru: Ivan Kružliak (Slovacia). Asistenți: Branislav Hancko, Jan Pozor. Rezervă: Irfan Peljto. VAR: Tomasz Kwiatkowski, Bartosz Frankowski, Nejc Kajtazovic