Ultimul sfert de finală de la EURO 2024 a fost și singurul care nu a avut nevoie de prelungiri pentru a desemna o câștigătoare. Olanda a revenit după ce a fost condusă de Turcia în meciul disputat la Berlin și s-a impus cu 2-1. Akaydin a deschis scorul în prima repriză, de Vrij a egalat, iar apoi Muldur și-a înscris în proprie poartă.

Într-o primă parte echilibrată, turcii au marcat la singurul şut pe poartă. Defensiva olandeză a respins un corner doar până la Guler, care a centrat bine la colțul lung, iar Samet Akaydin a marcat cu o lovitură de cap.

Guler a trimis un șut bun din lovitură liberă în minutul 56, care a lovit bara porții lui Verbruggen. Dominarea olandezilor a dat roade în minutul 70, când aceștia au restabilit egalitatea. După o combinație cu un coechipier la un corner, Depay a centrat excelent în careu pentru Stefan de Vrij, care a trimis o lovitură de cap puternică în plasa porții Turciei. După alte şase minute, trupa lui Koeman a trecut în avantaj. Dumfries a centrat pe jos din partea dreaptă pentru Gakpo, iar Mert Muldur a intervenit în fața acestuia, dar a deviat mingea pe lângă propriul portar. Turcii au ratat două oportunități mari în minutul 85, prin Celik și Akturkoglu, ambele șuturi din careu fiind blocate de apărătorii batavi. Gakpo putea să marcheze golul desprinderii în minutul 90, dar l-a luat la țintă pe Gunok din 13 metri, iar apoi Verbruggen și-a salvat echipa cu o intervenție incredibilă în prelungiri, reușind să respingă șutul trimis din câțiva metri de Kilicsoy.

Așadar, batavii revin într-o semifinală de campionat european după 20 de ani, și vor întâlni Anglia la Dortmund în penultimul act. Disputa va avea loc miercuri, de la ora 22:00.

Formaţii:

Olanda: Verbruggen – Dumfries, de Vrij, van Dijk, Ake (van de Ven 73) – Schouten, Simons (Zirkzee 87), Reijnders (Veerman 73) – Bergwijn (Weghorst 46), Depay (Frimpong 87), Gakpo. Rezerve neutilizate: Bijlow, Flekken – Blind, Brobbey, de Ligt, Geertruida, Gravenberch, Malen, Wijnaldum. Selecționer: Ronald Koeman

Turcia: Gunok – Muldur (Celik 82), Ayhan (Kilicsoy 89), Akaydin (Tosun 82), Bardakci, Kadioglu – B. A. Yilmaz, Ozcan (Yokușlu 77), Calhanoglu, Yildiz (Akturkoglu 77) – Guler. Rezerve neutilizate: Bayindir, Cakir – Akgun, Kahveci, Kaplan, Yazici, Yildirim. Selecționer: Vincenzo Montella

Arbitru: Clement Turpin (Franța). Asistenți: Nicolas Danos, Benjamin Pages. Rezervă: Felix Zwayer. VAR: Jérôme Brisard, Willy Delajod, Marco Fritz