Asociația pentru Reformă Civică și Democrație condamnă violența în cadrul manifestărilor publice. „Violența nu este niciodată soluția! Condamnăm violențele petrecute la București în cadrul manifestărilor publice. Totuși, considerăm că Biroul Electoral Central și-a depășit atribuțiile, dreptul de a candida neputând fi îngrădit. Nu suntem susținătorii vreunui candidat politic, dar considerăm că acțiunea BEC poate fi considerată un atac la democrație.
În al doilea rând trebuie să fie trași la răspundere atât manifestanții care au devenit extrem de agresivi, dar și jandarmii care au răspuns cu violență. Jandarmii trebuie să apere și să protejeze populația.
Facem apel la calm și dacă sunt manifestații democratice acestea să se desfășoare în mod pașnic. Dreptul de a candida nu trebuie îngrădit”, a transmis președintele ARCD, Samuel Caba.

Eveniment 30
A vrut să se laude pe internet cu arme și obiecte interzise, dar a ajuns testat pozitiv pentru droguri la frontieră
citește mai mult »