Un week-end început dezamăgitor de echipa mare, a fost încheiat en fanfare astăzi de Academia clubului UTA care a reușit să învingă Poli Timișoara de două ori, atât cu echipa Under 18 cât și cu cea Under 17. Ambele meciuri, disputate pe stadionul Motorul, au contat pentru etapa a treia a grupelor A – Vest din cadrul Cupei României.

În prima partidă, cu un Claudiu Negoescu în mare formă (3 goluri, o pasă decisivă și un penalty provocat), băieții lui Costel Bogojel, Sandu Gaica și Adi Ungur au făcut spectacol, învingând cu un neverosimil 8-1! La startul meciului ambele echipe contabilizaseră două înfrângeri din tot atâtea meciuri dar pe teren s-a văzut că eșecurile respective au fost pentru echipa noastră doar o conjunctură provocată de numeroasele absențe avute la momentul desfășurării meciurilor. Prima repriză a început destul de echilibrat dar după minutul 20 UTA a pus stăpânire pe joc. Golul de deschidere a venit în minutul 33 când Negoescu a șutat foarte bine de la 20 de metri, lângă bară. Același Negoescu va scoate un penalty în finalul primei reprize, penalty transformat de Popa. Repriza a doua a fost un adevărat galop de sănătate. Popa și Negoescu au făcut rapid dubla după care Mociu a comis o mare greșeală ce a dus la o lovitură liberă periculoasă, transformată de timișoreanul Țurcaș. Golul primit mai tare i-a întărâtat pe puștii UTA-ei care au făcut imediat 5-1 prin Ronai iar apoi s-au distrat cu adversarii lor. Negoescu, Bokse și Țintaș au stabilit scorul final: 8-1. UTA a evoluat în componența Mociu – Manoilă, Bokse, Iurasciuc, Anișoran – Cibi, Ristin – Mitu, Popa, Ronai – Negoescu. Au mai jucat: Salka, Țintaș, Mircea, Morar, Calotă.

Al doilea meci a fost mult mai echilibrat, lucru la care așteptam dat fiind că Poli era lider neînvins în clasamentul grupei, în timp ce trupa lui Marius Ciubăncan și Sorin Botiș era pe 3, cu o înfrângere și o victorie. Alb-violeții au început tare și agresiv partida, controlând mijlocul terenului. UTA a echilibrat după jumătatea reprizei și a reușit să intre în avantaj la cabine după ce Kyryscenko a deschis scorul. Poli a egalat după pauză dar imediat Nica a făcut 2-1. UTA a continuat să joace dezinvolt și același Nica a majorat avantajul echipei noastre însă a fost rândul alb-violeților să aibă o replică imediată și să reducă diferența la un gol. Ultima jumătate de oră a fost foarte spectaculoasă. Poli a pus presiune pe careul nostru, a atacat supranumeric dar ocaziile cele mai mari au aparținut tot UTA-ei care pe contraatac mai putea înscrie de 2-3 ori. S-a terminat în cele din urmă 3-2 și UTA își depășește rivala în clasament. Componența echipei noastre în acest meci a fost: R. Rusu – Curtuiuș, Joldea, Marinescu, Buză, Fukenhauzer, Vâlcu, Bădău, Nica, Felea, Kyryscenko. Au mai jucat: M. Rusu, Olăroiu, Bușu, Bercea.

Următoarea etapă de cupă va avea loc pe 5 martie când cele două echipe ale UTA-ei vor primi vizita celor de la CFR Cluj. Liga de Tineret și Liga Elitelor U17 se vor relua pe 19 martie.