Pe o vreme plăcută și un teren bun, sebișenii au primit vizita lipovanilor pentru un meci de verificare, cele două echipe dorind să-și evalueze noile achiziții și stadiul de pregătire. Obiectivele celor două echipe pentru noul sezon sunt podiumurile Ligii a III-a și respectiv Ligii a IV-a.
Combatantele au început partida cu aproape ce au avut mai bun în lot. Cojocaru i-a trimis pe teren în prima repriză pe: Fișteag – Rosenblum, Stupu, Basic, Siminic – Săulescu, Avramescu, Clej, Iuga – Mărmureanu – Velici, iar Sabău a început cu : Bujor – Kocsis, Bercu, Bier, Denuț – Gherghel, Tomuț, Simion, Filimon – Piț, Vasinc. Gazdele au controlat prima repriză, și-au creat mai multe ocazii. S-au remarcat prin cursele pe benzi Săulescu și Iuga, finalizate cu centrări sau șuturi periculoase în timp ce oaspeții au replicat prin șuturi ale lui Piț și Filimon. La pauză scorul a fost egal, 1-1, fiecare echipă marcând din penalty. Național, prin Velici, iar Șoimii prin Filimon.
După pauză, Cojocaru a păstrat doar doi jucători, pe Siminic și Avramescu și a introdus câțiva din „vechea gardă” și jucători aflați în probe: Cioară – Ciocan, Zdrențan, Bogdanovic, Mihuța, Mandache, Susan, Samoilă, Mașniță, în timp ce Sabău continuă cu aceeași formulă din primul mitan.
Sebișenii au reușit să marcheze pentru 2-1 după un nou penalty transformat de Mihuța, după care au cedat inițiativa lipovanilor. Aceștia au înscris de două ori, prin Filimon și Văsinc după faze frumoase de joc. Sabău a făcut schimbări începând cu minutul 60, când a mai contat pe: Vancea – Balint, Pantea, Șulumberchean, Fl. Gâlcă, Orza, Albulescu în locul lui: Bujor – Kocsiș, Denuț, Gherghel, Simion, Filimon și respectiv Piț. Scor final, Național
Sebiș – Șoimii Lipova 2-3.
Sebișenii vor juca la Poli Timișoara în weekend, după care vor intra în cantonament pe plan local și la Mo­neasa, în timp ce lipovanii vor juca la Curtici.
Concluziile le-au tras cei doi antrenori.
„Mi-am dorit un astfel de joc, cu o echipă bună, să vedem cum stăm cu defensiva în special. Piț este un profesionist, mi-aș dori cât mai mulți astfel de fotbaliști dar … Florin Gâlcă a venit abia de ieri, a jucat puțin astăzi. De mîine se încep lucrările la stadionul din Lipova, vom juca toate meciurile în deplasare cum ar veni, dar nu ne e teamă de acest lucru. Vom vedea unde vom juca, să vedem ce se rezolvă. În principiu acesta este lotul, vom face de acum multe meciuri de pregătire, așteptăm și programarea în Cupa României”  a spus Flavius Sabău după partidă.
De cealaltă parte, Călin Cojocaru spune că: „Mai avem nevoie de
3-4 jucători, neapărat un fundaș central și un vărf de forță. Am avut așteptări de la câțiva din cei aflați în probe, ne despărțim de ei și căutăm alții. Urmează un meci la Poli Timișoara și apoi de luni acumulăm pe plan local și la Moneasa și sperăm să avem tot lotul pe care ni-l dorim”