Mâine se împlinesc exact trei luni de la ultima victorie a Bătrânei Doamne în Superliga, 2-1 la Botoșani. De atunci încolo, singurele succese care au pansat moralul utiștilor, au venit în Cupa României: 1-0 la Suceava în play-off și 3-1 la Buzău, în al doilea meci al Grupei B. Spre deosebire de aceste partide, adversarul de astăzi nu este dintr-o ligă inferioară, dar situația sportivă și financiară a celor de la CS Mioveni o fac totuși pe echipa noastră să pornească teoretic cu prima șansă. Argeșenii, care sunt singurii ce stau mai rău decât UTA în clasamentul din campionat, au mari restanțe salariale la jucători iar aceștia au început să își exprime nemulțumirea vocal și prin gesturi simbolice dar, în același timp, galben-verzii sunt deja calificați în sferturile Cupei României. Gyuszi Balint și trupa lui speră să profite de acest mix de factori și să obțină o victorie care ar aduce UTA aproape de o performanță deosebită în această competiție, dat fiind că echipa care câștigă grupa va juca în sferturile de finală pe teren propriu, având astfel un culoar favorabil către careul de ași al competiției.

Așa cum ne-am obișnuit deja în ultimele săptămâni, UTA abordează și meciul de astăzi cu numeroși absenți: Chindriș, Erico, Ademi și  Keserü sunt accidentați, Isac încă nu este pregătit fizic, Aly Abeid este supendat iar Rareș Pop a fost lăsat acasă din motive școlare (de menționat că dintre cei menționați, Keserü, Isac și Pop probabil vor fi la dispoziția antrenorului pentru meciul de duminică din campionat, de la Cluj). Însă marea problemă a UTA-ei nu sunt nici măcar absențele ci jocul. Băieții noștri au făcut o partidă slabă cu Sepsi iar scorul a reflectat acest lucru. În afara disponibilității la efort și a agresivității pozitive din prima repriză, n-am putut remarca nimic la echipa noastră în respectiva partidă și, cu o asemenea prestație, e greu de imaginat cum am putea câștiga, indiferent de adversar. Nu ne rămâne așadar decât să sperăm că staff-ul și jucătorii au reușit ca în aceste zile de antrenament să găsească ideile și practicile prin care să ridice nivelul exprimării echipei.

Dincolo, la Mioveni, problemele sunt similare. Argeșenii au chiar o săptămână în plus de când n-au mai cunoscut gustul victoriei în campionat (1-0 în deplasare cu Sepsi pe 2 septembrie, acela fiind de altfel singurul succes al lor în acest sezon). În Cupă în schimb, Mioveniul merge ceas, având 3 victorii din tot atâtea meciuri disputate și, așa cum spuneam, fiind deja calificați în sferturile de finală. Miza rămasă este securizarea locului 1, care le-ar oferi posibilitatea de a juca în sferturi pe teren propriu. Rămâne de văzut cât de mult vor fi concentrați jucătorii la acest obiectiv, ținând cont că aceștia au restanțe salariale considerabile iar la ultimul meci jucat, cel cu FCSB, au intrat pe teren cu întârziere, în semn de protest față de faptul că sunt neplătiți încă din vară. Croitoru, Blănaru, Buziuc și Scarlatache sunt jucătorii pe care antrenorul Marius Stoica nu-i va avea astăzi la dispoziție.

În ceea ce privește calculele de calificare, acestea sunt următoarele:

• 1) UTA cu o victorie câștigă grupa și va juca în sferturi pe teren propriu cu FC U. Craiova 1948, echipa care a terminat pe locul 2 în Grupa A.
  • 2) Echipa noastră se poate califica și de pe locul 2 (caz în care în sferturi vom juca în deplasare la Sepsi) în următoarele variante:
    • a) remiză cu condiția ca FC Botoșani să nu învingă FCSB (indiferent de scor) sau FCSB să nu învingă FC Botoșani la mai mult de 2 goluri diferență
    • b) înfrângere la cel mult 2 goluri diferență, cu condiția ca meciul dintre FC Botoșani și FCSB să se încheie la egalitate.

În privința celor de la Mioveni, lucrurile sunt clare: victoria sau remiza le asigură câștigarea grupei în timp ce înfrângerea îi trimite pe locul 2.

Partida de astăzi va fi condusă la centru de Andrei Antonie (București), ajutat de asistenții Radu Ghinguleac (București) și Tunyigi Ferencz (Zalău). Al patrulea oficial va fi Bogdan Dumitrache (București) în timp ce în camera VAR se vor afla Lucian Rusandu (Sfântu Gheorghe) și Alexandru Vodă (Alba Iulia). Observatori din partea FRF au fost delegați bucureștenii Alexandru Deaconu (pentru arbitraj) și Mihai Andrieș (pentru joc).

Partida va începe la ora 20:00 și va fi televizată de posturile Digi Sport 2, Prima Sport 2 și Orange Sport 2. Cealaltă partidă importantă a grupei, dintre FC Botoșani și FCSB, se va juca de la aceeași oră fiind transmisă pe posturile Digi Sport 1, Prima Sport 1 și Orange Sport 1.

(foto: uta-arad.ro)