Una dintre cele mai spectaculoase echipe ale acestui început de sezon, FC U. Craiova 1948, a fost aproape de nerecunoscut în prima repriză de pe Arena „Francisc Neuman“ dar și-a arătat colții în partea a doua, pe care a dominat-o destul de autoritar. A fost insuficient însă pentru a reuși să obțină măcar un punct la Arad. Staff-ul oltenilor recunoaște superioritatea UTA-ei din prima parte dar crede că diferența s-a făcut la greșelile personale comise de jucătorii îmbrăcați în alb, sub efectul presiunii. În special fundașul central Andre Duarte, care a greșit grav la golul 2, a fost voalat indicat ca țap ispășitor pentru înfrângerea de aseară. Iată ce au declarat vis-a-vis de joc, antrenorul principal din teren respectiv cel din acte, al clubului din Bănie:

Marius Croitoru: „Două reprize diferite. Un meci frumos, cred că a plăcut tuturor. Nu cred că există echipă care să ne pună probleme în România, doar dacă ni le punem noi. Păcat că nu mi-am recunoscut echipa în prima repriză. Nu au fost ei, nu a fost valoarea lor. Nu poți să iei asemenea goluri. Asta mă deranjează, pentru că am luat golurile din greșeli personale. Aici a fost problema. Dacă mă făceau șah mat, ziceam ok. Când vezi că adversarul vine peste tine și este mai puternic în momentul respectiv, încerci și altceva. Tu, ca fotbalist matur trebuie să iei cele mai bune decizii. Fotbalul de performanță înseamnă presiune. Din păcate, unii jucători o resimt și se elimină singuri. Mie, unul, personal, îmi place. Îmi dă putere, mă ține focusat. Dacă ești mult mai puternic decât presiunea de la meci, o să și reușești. Câștig de cauză vor avea cei care vor suporta această presiune. A trebuit să fac și niște schimbări și a trebuit să reglez din mers. Din păcate, nu am avut forța să revenim. A doua repriză a fost mai bună, dar nu a fost suficient.“

Paul Răducan: „Astăzi s-au jucat două partide, din punctul nostru de vedere în repriza a doua a fost un alt joc. Am avut posesie, ne-am creat ocazii, am și marcat, am avut timp pentru a marca și al doilea gol dar deși am pus adversarul în dificultate, dar nu am mai reușit să facem acest lucru. În finalul meciului portarul advers a scos mingea de lângă bară și probabil că un 2-2 ar fi fost un scor ok. Pentru noi e un mare semn de întrebare diferența dintre cele două reprize și trebuie să reglăm acest lucru până la următorul joc, atunci când trebuie să evoluăm pe tot parcursul meciului așa cum am făcut-o în repriza a doua aici. Din păcate a fost și acea greșeală personală la golul 2, care ne-a diminuat mult șansele de a reveni în joc. Nu trebuie să găsim scuze însă emoțiile unor jucători și-au pus amprenta. Noi le cunoaștem valoarea, inclusiv a fundașului central care a greșit. Nu-mi iese din minte acel gol, a avut de două ori ocazia de a degaja acea minge. Sunt astfel de situații când trebuie să degajezi mingea chiar și la prima ligă, de aceea ești fundaș, mai ales în zonă centrală. Într-adevăr ne lipsește și Bauza. Este cel care face legătura cu ușurință între compartimentul defensiv și ofensiv. Are un talent special și cred eu că azi am fi avut cel puțin un gol în plus astăzi dacă ar fi jucat.“

Răducan a mai precizat că staff-ul nu resimte nicio presiune din partea patronului Adrian Mititelu (cunoscut ca fiind un tip deloc răbdător cu antrenorii care nu au rezultate), deoarece jocul funcționează iar mergând pe această linie vor veni cu siguranță și punctele.

(foto: uta-arad.ro, gsp.ro, lpf.ro)