inot

Clubul Masters Arad a obținut 4  locuri pe podiumul de premiere, la individual și un loc III, la ștafetă, la cea de a 20-a ediție a concursului  internațional de înot din localitatea maghiară Szentes. Concursul a fost găzduit de noul bazin olimpic din orașul maghiar, construit în doar 11 luni.

Cinci țări au fost reprezentate la competiția sportivă de la Szentes, ce a avut loc în complexul de recreere de pe malul râului Kurca, într-o zonă pitorescă din apropierea Tisei și a celor 3 Crișuri.

Concursul a avut loc la finele săptămânii trecute și a reunit 280 de sportivi din Ungaria, România, Serbia, Slovacia și Cehia.

La cea de-a 20-a ediție a Concursului internațional de înot Masters, românii au fost reprezentați de sportivi amatori, din Timișoara, Reșița și Arad.

Înotătorii Clubului Masters Arad, au obținut de două ori, locul I, câte un loc II și III, la individual, precum și locul III la ștafetă.

Echipa arădeană a fost formată din Nagy Csaba (categoria 35-39), Dan Mihai Schramko (categoria 35-39), Alin Dumitașcu-Vekas (categoria 40-44) și Bela Karpati (categoria 50-54).

Nagy Csaba a urcat pe cea de a treia treaptă a podiumului, la proba de 100 de metri craul, Dan Mihai Schramko și-a trecut în cont locul I, chiar de două ori, la 100 de metri, craul și fluture, iar Bela Karpati a obținut locul II, la proba de 100 de metri craul.

Totodată, ștafeta de 4 x 50 metri mixt, Nagy Csaba – Dan Mihai Schramko – Bela Karpati – Alin Dumitașcu-Vekas, a câștigat locul III, la categoria 160 – 199 de ani.

Concursul a avut parte și de recorduri, unul național și cel de-al doilea, european, ambele la probele masculine, la 100 de metri craul și fluture.