UTA se întoarce fără puncte de la Botoșani, după ce a fost învinsă cu 1-0 de formația gazdă în cadrul etapei 6 din Superligă. După 80 de minute în care ambele echipe au ratat mai multe ocazii imense, „roș-albii” prin Ezekiel, Fabry și Omondi, iar FC Botoșani prin Lopez și Șeroni, Rijad Sadiku a fost cel care a dat lovitura. După un corner, mingea a sărit cu noroc la fundașul bosniac, iar acesta a împins-o în poartă din șase metri.

Gazdele au controlat posesia în prima jumătate de oră, însă fără să se apropie periculos de poarta lui Popa. De cealaltă parte, arădenii au avut două oportunități bune pe contraatac, irosite însă după deciziile neinspirate luate de Ezekiel și Fabry. Prima mare ocazie a partidei i-a aparținut lui Omondi, în minutul 32, când a scăpat singur cu portarul Kukic, dar șutul kenyanului a fost foarte slab și a trecut pe lângă poartă. Finalul de repriză a fost al Botoșaniului, cu două oportunități uriașe. Mai întâi, Florescu a centrat din corner, Țigănașu a deviat, iar Matricardi nu a reușit să introducă mingea în poartă din câțiva metri. Apoi, gazdele au scăpat pe un contraatac și mingea a ajuns în partea dreaptă la Lopez, iar argentinianul a trimis un șut bun de la marginea careului, care a lovit transversala.

„Roș-albii” au ratat o dublă ocazie imensă în minutul 56, din nou pe contraatac. Fabry l-a lansat pe Ezekiel, iar nigerianul a scăpat singur cu Kukic și a încercat să-l depășească, portarul a avut un reflex bun și a respins balonul până la Omondi, care a intrat în lateral și a încercat să-i centreze aceluiași Ezekiel, dar mingea a fost respinsă de Florescu din fața liniei porții. Patru minute mai târziu, arădenii au recuperat un balon în propria jumătate, iar Omondi a trimis o pasă peste defensiva adversă pentru Ezekiel, nigerianul a trimis cu călcâiul în centru pentru Fabry, iar mijlocașul l-a luat la țintă pe Kukic din aproximativ opt metri. După câteva momente, gazdele au beneficiat de un corner, iar balonul trimis în careu a ajuns cu noroc la Șeroni, care a tras în bara din stânga lui Popa. Până la urmă, golul a căzut în poarta UTA-ei, în minutul 79. Florescu a executat o lovitură de colț, Miron a deviat cu capul până la Kaprof, iar mingea a ajuns în centru, de unde Rijad Sadiku a reușit să marcheze. Meciul s-a încheiat cu o nouă ratare imensă a UTA-ei, un șut al lui Omondi de la marginea careului care a trecut puțin pe lângă poarta gazdelor.

Pentru utiști urmează duelul de la Arad cu Farul Constanța, care se va disputa luni, 26 august, de la ora 22:00.

Botoșani: Kukic – Matricardi (Sadiku 75), Miron, Șeroni – Diez, Florescu (Celea 87), Aldair, Țigănașu (Pavlovic 75) – L. Fulop (Chică-Roșă 61), E. Lopez (Kaprof 61), Bodișteanu. Rezerve neutilizate: Pap – E. David, Petro, Mouaddib, Romano, F. Junior, Pănoiu. Antrenor: Liviu Ciobotariu

UTA: R. Popa – Râpă (Tsouka 85), Conte, Benga, Trif – J. Pedro (Costache 51), Van Durmen – Cîmpanu (C. Mihai 51, Stanciu 90+2), Fabry, Omondi – Ezekiel (R. Cristea 85). Rezerve neutilizate: M. Popescu – Borcea, Iurasciuc, Mabea. Antrenor: Mircea Rednic

Arbitri: Andrei Moroiță (Ploiești) – Alexandru Vodă (Alba Iulia) și Marius Badea (Râmnicu Vâlcea). Rezervă: Cătălin Buși (Râmnicu Vâlcea).

Camera VAR: Adrian Cojocaru (Galați) și Sebastian Gheorghe (Suceava)

Observator FRF: Marian Salomir (Cluj), Cătălin Popa (Vaslui)