În prima etapă a noului sezon de Superligă, UTA a remizat la Arad împotriva Rapidului, scor 1-1. Oaspeții au condus cu 1-0 la pauză, după reuşita lui Christopher Braun, iar arădenii au egalat în partea secundă prin Alexandru Cîmpanu. În ultimele minute ale partidei, Omondi a înscris şi el, iar arbitrul Sebastian Colțescu a validat iniţial reuşita şi a reluat jocul, dar apoi şi-a întors decizia, a urmărit faza pe monitorul VAR şi a anulat golul pentru un presupus fault comis de Halaf. „Centralul” a comis o eroare imensă, deoarece Legile Jocului precizează clar faptul că odată ce meciul se reia, arbitrul nu mai poate reveni asupra unei decizii, indiferent de condiții.

Giuleştenii au avut prima ocazie în minutul 5, prin Rrahmani, al cărui şut a fost blocat excelent de Popa. Mingea a ajuns apoi la Hasani, care a tras puțin peste transversală. În minutul 10, Omondi a trimis un şut-centrare care se ducea spre vinclul porții lui Aioani, dar goalkeeper-ul a fost pe fază şi a prins balonul. Rapidul a deschis scorul în minutul 23, când Borza l-a depăşit pe Popa, ieşit neinspirat, şi i-a pasat în careu lui Rrahmani, iar acesta a trimis mai departe la Christopher Braun, care a punctat cu un şut la colțul lung. Popa a fost nevoit să intervină din nou în minutul 30, la un şut al lui Rrahmani, iar pe final de repriză UTA a dominat, însă destul de steril, “roş-albii” nefiind deloc inspirați la ultima pasă.

Primul şut periculos din repriza secundă i-a aparținut lui Omondi, însă Aioani a respins în corner execuția de la distanță a kenyanului. Introdus la pauză de Mircea Rednic, Alexandru Cîmpanu a restabilit egalitatea pe tabelă în minutul 60. Omondi a scăpat pe un contraatac în stânga şi a fost deposedat în careu de Braun, dar mingea a ajuns la fotbalistul împrumutat de la Universitatea Craiova, care a marcat cu un şut din 7 metri. Oaspeții au avut apoi două faze periculoase în careul utist, dar Popa a intervenit bine la şuturile trimise de Braun şi Burmaz. Omondi a înscris în minutul 89 şi utiştii au sărbătorit reuşita, iar “centralul” Colțescu a dat drumul la joc, dar apoi şi-a întors decizia şi a anulat golul pentru un presupus fault comis de Halaf. Explicația arbitrului a fost o eroare a sistemului de comunicare, dar fanii şi jucătorii utişti au fost extrem de nemulțumiți. Fluierul final a consemnat scorul de 1-1, care într-un alt context putea fi considerat un rezultat pozitiv, dar după decizia extrem de discutabilă a lui Colțescu, sentimentul de pe stadion a fost unul de dezamăgire.

În a doua etapă, arădenii vor juca pe terenul Universității Craiova, sâmbătă, 20 iulie, de la ora 18:30.

UTA: R. Popa – Rodrigues, Conte, Benga, Trif – Mihai, Van Durmen – Costache (Cîmpanu 46, Râpă 85), Fabry (J. Pedro 46), Omondi – Dumiter (R. Cristea 46, Halaf 88). Rezerve neutilizate: Iliev – Iurasciuc, Ekmekci, An. David. Antrenor: Mircea Rednic

Rapid: Aioani – Manea, Blazek, Iacob – Braun, Oaidă (Emmers 62, Micovschi 74), Kait, Borza (El Sawy 74) – Hasani (Jambor 62), Rrahmani (Burmaz 78), Papeau. Rezerve neutilizate: Ungureanu – Bădescu, Săpunaru, Petrila, G. Gheorghe, Al. Stan, Cr. Ignat. Antrenor: Neil Lennon

Arbitri: Sebastian Colțescu (București) – Daniel Mitruți și Adrian Popescu (ambii din Craiova). Rezervă: Horia Mladinovici (București)

Camera VAR: Bogdan Dumitrache (București), Alexandru Cerei (Cluj-Napoca).

Observator FRF: Octavian Șovre (Satu Mare). Observator LPF: Romică Gabor (Hunedoara).