În a cincea etapă a sezonului de Superligă, UTA a remizat la Arad împotriva celor de la Oțelul, scor 1-1. Oaspeții au marcat primii, în minutul 13, prin bosniacul Stipe Juric, iar golul egalizator al arădenilor a fost înscris în prelungiri de Joao Pedro, dintr-o lovitură de la 11 metri. Este a treia remiză consecutivă a “roş-albilor” pe teren propriu în acest sezon, după 1-1 cu Rapid şi 0-0 cu Universitatea Cluj.

Arădenii au început pozitiv meciul şi au avut mai multe acțiuni promițătoare în jumătatea adversă, dar cei care au marcat primii au fost oaspeții, în minutul 13. Fundaşii Oțelului au recuperat un balon în propria jumătate după o fază la care utiştii au cerut fault şi mingea a ajuns în partea dreaptă la Maciel, iar acesta a centrat pentru Stipe Juric, care a punctat cu o lovitură de cap. Patru minute mai târziu, Lameira a fost aproape să marcheze şi el după o fază similară, dar a trimis pe lângă. Mai apoi, UTA a controlat posesia înainte de pauză, dar a fost o dominare sterilă, cu mari probleme la construcție. Singura ocazie mare i-a aparținut lui Omondi, al cărui şut de la aproximativ 25 de metri a lovit transversala porții lui Popescu.

Stevanovic a semnat prima oportunitate din partea secundă, cu o lovitură de cap din careu, care a fost respinsă în corner de Popa. Pedro l-a testat pe Popescu cu un şut puternic de la distanță în minutul 61, dar portarul gălățenilor a reuşit să respingă în corner. După 20 de minute în care “roş-albii” au ajuns cu greu la poarta adversă, Ezekiel s-a trezit cu mingea la picior la marginea careului, dar execuția sa a fost foarte slabă, exact pe direcția lui Popescu, care era ieşit din poartă. Meciul se îndrepta spre un succes al gălățenilor, dar în ultimul minut UTA a primit penalty după ce o minge înaltă a căzut pe mâna lui Adăscăliței. Joao Pedro a executat excelent, lângă bară, şi mingea a intrat în poartă chiar dacă portarul Popescu a anticipat direcția şutului. Meciul nu s-a încheiat acolo însă, iar Oțelul a fost aproape să plece cu toate punctele. O centrare din lovitură liberă a fost deviată spre poarta utistă şi l-a depăşit pe Popa, ieşit neinspirat, dar debutantul Tsouka a respins de pe linie şi meciul s-a încheiat cu scorul de 1-1.

Pentru “roş-albi” urmează un meci în deplasare cu FC Botoşani, care se va disputa sâmbătă, 17 august, de la ora 19:00.

UTA: R. Popa – Râpă (Tsouka 64), Conte, Benga, Rodrigues (Mabea 64) – Cr. Mihai (J. Pedro 46), Van Durmen – Costache (Cîmpanu 64), Fabry (R. Cristea 81), Omondi – Ezekiel. Rezerve neutilizate: M. Popescu – Trif, An. David, Ekmekci, Halaf, Poulolo, V. Borcea. Antrenor: Mircea Rednic

Oțelul: I. Popescu – Adăscăliței, Cisse, Stevanovic, Zhelev – Cisotti (N. Roşu 76), Zivulic (Teles 65), J. Lameira – Maciel (Duric 46), Juric (Al. Pop 65), R. Tănasă (Andronache 65). Rezerve neutilizate: Kovalyov – Chira, Hofman, Neagu, S. Rus, Yabre, D. Maftei. Antrenor: Dorinel Munteanu

Arbitri: Szabolcs Kovacs (Satu Mare) – Romică Bîrdeș (din Pitești) și Mihăiță Necula (din București). Rezervă: Andrei Moroiță (Ploiești).

Camera VAR: George Găman (Craiova) și Ciprian Danșa (Satu Mare).

Observator FRF: Nicolae Grigorescu (Timișoara)

Delegat LPF: Ioan Mărginean (Alba Iulia).