Atmosferă dezolantă la penultimul meci pe teren propriu al „Bătrânei Doamne” în actuala stagiune, în „intermediara” cu codașa Aerostar Bacău. Galeria arădeană a lipsit de stadion, iar „roș-albii” au intrat foarte prost în meci, lăsând impresia că vor bifa al șaptelea meci la rând fără succes.

„Secundul” Cristi Păcurar a apelat la Alex Manea din primul minut, revenit mai rapid pe gazon după operația de ligamente încrucișate, dar nu i-a avut la dispoziție pe Copaci, Miculescu, Stahl și Coulibaly. Dincolo, Vatră nu a contat pe Țenea și Adăscăliței.

Moldovenii au venit cu cuțitul la os pe „Motorul” și au stat extrem de bine în teren. Gazdele au avut dificultăți să ajungă în careul lui Muntean, iar când au ajuns, Melinte a tras prea slab din 14 metri lateral stânga, iar D. Popa a deviat balonul pe lângă poartă din colțul careului de 6 metri. Băcăuanii au fost inexistenți în ofensivă până în minutul 26. Atunci, pe o contră, Buhăcianu a centrat de pe dreapta, iar Vraciu a trimis cu latul în plasă din 8 metri. Arădenii nu au avut reacție, au atacat haotic, un șut în blocaj al lui Rus fiind singura situație demnă de consemnat până la pauză.

UTA a fost o altă echipă de la revenirea de la cabine și, după un șut al Ciucur parat de Muntean, a găsit și golul de 1-1. Costin l-a găsit pe Rus în careu, acesta a pasat liftat pentru Neagu, care tras în cros, pe jos, din 7 metri ușor lateral dreapta. „Roș-albii” au simțit că se poate și, după ce au riscat la șutul puternic din 13 metri respins spectaculos de Orlic, dar și au și fost periculoși la șutul din 12 metri al lui Ciucur parat de Muntean, au făscut 2-1. În minutul 71, Melinte a centrat din dreapta, iar Rus a lovit mingea cu capul și aceasta s-a dus cu destul noroc lângă bara din dreapta portarului moldovenilor. Imediat după reluarea jocului, Manea a fost eliminat pentru al doilea galben al partidei și finalul părea că se complică pentru gazde.

Dar nu a fost așa, căci formația lui Vatră a mai avut o singură ocazie de egalare și aceea în minutele de prelungire, prin reluarea puțin peste poartă a lui Drugă din apropiere. Înainte de această fază, însă, Costin a tras în Muntean din postură de unu la unu cu acesta, iar apoi Isac a tras într-un fundaș în condițiile în care poarta era goală.

S-a terminat 2-1 pentru UTA, care cucerește punctele siguranței rămânerii în Liga 2-a și pentru sezonul ce vine.

UTA: Orlic –Manea, El Hasni, Șeroni, I. Gavrilă – Melinte, Hrezdac, Neagu – Ciucur, D. Popa, Rus. Antrenor secund: Cristian Păcurar

Aerostar: Fl. Muntean – Mihălăchioae, Al. Mutu, Vişinar, D. Drugă – H. Ilie, I. Chirilă, Tăbăcariu, Ciocâlteu – Vraciu, Buhăcianu. Antrenor: Andrei Vatră

Arbitri: Mihai Amorăriței (Cîmpina) – Răzvan Soporan (Baia Mare), Ioan Corb (Satu Mare). Rezervă: Cătălin Roman (Grădinari – Timiș)

Observatori FRF: Zaharia Ciev și Romeo Malac (ambii din Timișoara)

Liga a II-a, etapa a 35-a

Pandurii Târgu Jiu – Chindia Târgovişte 0-2

/ Florea 65, L. Mihai 68

Metaloglobus Bucureşti – Luceafărul Oradea  0-1

/ P. Nemeș 76

CS Baloteşti – Energeticianul     1-4

/ Fl. Niculae 19 / Al. Gîrbiță 22, Gunie 23, M. Ioniță 28 – penalty, R. Petre 54

20. Brăila 35 4      7      24    28-110     19

Etapa următoare (18-21 mai 2019): FC Argeș – UTA, ASU Poli – Balotești, Oradea – Constanța, Daco-Getica – Brăila, Mioveni – Ripensia, Bacău – Clinceni, Energeticianul – Târgu Jiu, Târgoviște – Metaloglobus, Ploiești – ACS poli, U Cluj – Snagov.