Echipa lui Cuedan a avut destul de furcă cu Mailatul, pe care o bătea destul de clar în amicale. În campionat, însă, a fost o poveste diferită, dar asta și pentru că „alb-roșii” au rămas în zece oameni la mijlocul primei reprize.
După câteva situații bune ale gazdelor, a venit minutul 26, când Gabor a făcut fault de ultim apărător, folosindu-și discret și cotul în duelul cu Epure și a fost eliminat de pe teren. Felnăcanii nu s-au descurajat, iar cu 2 minute înainte de pauză a căzut și golul de 1-0. Borteș a marcat cu o lovitură cu capul după o lovitură liberă bătută de pe stânga.
Partea secundă a fost extrem de disputată, cu destule ocazii de ambele părți, chiar și două bare, marca Ungureanu (Voința), respectiv Butura, mingea fiind atinsă și de Sergiu Barabaș. Goalkeeperul nu a mai putut face nimic, însă, după exact o oră de joc. O centrare la semiînălțime de pe stânga a fost reluată la colțul lung de Băd pentru 2-0.
Oaspeții au avut o posesie superioară până la final, dar nu a mai fost nimic demn de consemnat în afara unui accident nefericit. Intrat pe final pe teren, tânărul Alex Sabău a insistat la o minge aeriană și s-a lovit ca de stâncă de Barabaș. A căzut rău, s-a lovit în zona feței și a fost transportat la Spital, unde
s-a constatat că a pierdut doi dinți. „Îmi pare extrem de rău de cele întâmplate, nu am avut nicio intenție să-l accidentez. L-am vi­zitat aseară la Spital, părea destul de bine, sper să revină cât mai repede pe gazon”, a transmit Sergiu Barabaș, portarul Mailatului.
„În primul rând, îi urăm însănătoșire grabnică lui Alex. Mă bucur că am reușit să să trecem din punct de vedere mental de înfrângerea de la Criș și am învins chiar și în zece oameni o echipă a Mailatului ce s-a ținut bine”, a menționat Dan Cuedan, antrenorul lui VI-FE.
Felnac: Pașcalău – Isac, Gabor, Moisă, Istin – Dubeștean, Gîdea (84 Stanciu) – Borteș (67 Vidac, 88 Mărușteri) Butura, R. Popa (86 Sabău) – Băd.
Mailat: Barabaș – S. Popa, Bălă, Cernat – Ungureanu (86 I. Crișan), Morariu, Cotoc, Cheșa – Epure (62 Căliman), Mihnea (81 Kașa), Mateucă.
Arbitri: Loredan Bogdan – Daniel Bondar, Vlăduț Stanciu. Observatori AJF: Doru Herțeg, Gheorghe Sfăt