suleaLiderul seriei a IV-a a Ligii a III-a a ieșit rapid din pasa proastă arătată în derby-ul de clasament cu Becicherecu Mic și a obținut o victorie imensă „sub furnale”. Cu câte un gol pe repriză, sebișenii au frânt aripile Hunedoarei, care – practic – pierde contactul cu plutonul fruntaș.
Sulea a pierdut tricoul de titular după evoluția mai slabă cu Mama Mia, în primul „unsprezece” al Naționalului apărând Călin. Dincolo, vârful de lance Tecsi nu a fost trecut nici măcar pe foaia de joc. Gri­gore a fost atacantul de careu al gazdelor.
Debutul echilibrat de meci a fost spart de golul de 0-1. În minutul 13, Lazea a primit o pasă pe culoar și a înscris cu un șut la colțul scurt din 6 metri. Sebișenii au acceptat ușoara dominare teritorială a gazdelor, concretizată doar prin șuturile imprecise, de la distanță, ale lui Olariu și Trășcan și o centrare din corner neajunsă de puțin de Geaca. De abia înainte de pauză, Miron a avut cu adevărat emoții la pătrunderea hotărâtă a lui Olariu, însă finalizarea hunedoreanului a trecut de puțin pe lângă poartă.
De la vestiare nu a mai ieșit Cosmin Călin, ci atacantul pur sânge Andrei Sulea. Fostul zălăuan a avut un prim șut periculos în mi­nutul 51, mingea trecând puțin peste transversală. Cea mai bună ocazie de 1-1 a irosit-o Șoit, care a pus prea multă forță în șutul său din 6 metri și mingea s-a dus mult peste transversală. După ce nici Trășcan nu a găsit spațiul porții adverse, Naționalul a clarificat defi­nitiv lucrurile. Bozian l-a deschis pe Sulea pe stânga, acesta a intrat puțin în centru și a tras cu sete în vinclu, la colțul scurt: 0-2 (min. 74). Ziua neagră a atacanților adverși a fost confirmată și în ultimul minut de joc, când și Pop a ratat din pozi­ție de singur cu portarul.
FC Hunedoara: Dragotă – Ciucurescu (55 Blaga), Găceanu, Geacă, Roiu – M. Olariu, Șoit (82 Pop) – F. Olariu, Făgărășanu, Trășcan (82 Munteanu) – Grigore (67 Apachiței). Antrenor: Titi Alexoi
Sebiș: Miron – Toader, Bier, Mardare, Neacșu – Lazea, Apostol – Roman (76 Țârlea), Bozian, Călin (46 Sulea) – I. Radu. Antrenor: Adrian Abrudean
Arbitri: ladimir Nagy (Aiud) – Ciprian Fiter și Rares Lakatos (ambii din Oradea).
Observatori FRF:  Nicolae Gri­gorescu (Timișoara) și Alin Donose (Craiova).