Franța s-a calificat în sferturile EURO 2024 după ce a învins Belgia cu 1-0 în duelul din optimi, disputat la Dusseldorf. Unicul gol al partidei a fost înscris în proprie poartă de Vertonghen, care a deviat nefericit un șut al lui Kolo Muani.

Prima jumătate de oră a fost lipsită aproape în totalitate de faze periculoase, cu excepția unui şut înşelător trimis din lovitură liberă de De Bruyne, la care Maignan a respins cu emoții. Thuram a ratat prima mare ocazie a Franței, cu o lovitură de cap pe lângă poartă după o centrare a lui Kounde, iar ultima acţiune periculoasă a reprizei a fost tot la poarta lui Casteels, însă Tchouameni a tras puțin peste transversală.

Francezii au început în forță partea secundă și au creat trei ocazii mari în decurs de 10 minute. Mai întâi, Casteels a fost nevoit să intervină la șutul trimis de Tchouameni, apoi Kounde a centrat pentru Thuram, care a trimis peste poartă cu capul, iar Mbappe a ratat și el spațiul porții cu un șut de la marginea careului. După oportunități ratate de Lukaku și De Bruyne, vicecampioana mondială a reușit să deschidă scorul în minutul 85, cu o mare doză de noroc. La capătul unei acțiuni colective, Kante i-a pasat în careul advers lui Kolo Muani, care s-a întors și a tras, iar mingea a lovit piciorul lui Jan Vertonghen și a intrat în poarta apărată de Casteels. Belgienii nu au mai avut timp să revină în joc și sunt eliminați de la un campionat european unde au dezamăgit în aproape toate partidele.

Franța și-a asigurat prezența în sferturi, urmând să întâlnească Portugalia sau Slovenia la Hamburg. Disputa va avea loc vineri, de la ora 22:00.

Franța: Maignan – Kounde, Upamecano, Saliba, T. Hernandez – Kante, Tchouameni, Rabiot – Griezmann – M. Thuram (Kolo Muani 62), Mbappe. Rezerve neutilizate: Areola, Samba – Barcola, Camavinga, Clauss, Coman, Dembele, Fofana, Giroud, Konate, Mendy, Pavard, Zaire-Emery. Selecționer: Didier Deschamps.

Belgia: Casteels – Castagne (De Ketelaere 88), Faes, Vertonghen, Theate – De Bruyne, Onana, Carrasco (Lukebakio 88) – Openda (Mangala 64), Lukaku, Doku. Rezerve neutilizate: Sels, Kaminski – Bakayoko, Debast, De Cuyper, Tielemans, Trossard, Vermeeren, Vranckx, Witsel. Selecționer: Domenico Tedesco.

Arbitru: Glenn Nyberg (Suedia). Asistenți: Mahbod Beigi, Andreas Soderkvist. Rezervă: Donatas Rumsas. VAR: Pol van Boekel, Bartosz Frankowski, Rob Dieperink