UTA pare să fi intrat într-un scenariu de tip „ziua cârtiței”: meci de meci, aceeași desfășurare halucinantă pentru suporteri, cu ratări peste ratări care se răzbună la un moment dat. Nici pauza, nici cantonamentul din Antalya, nici transferurile n-au rezolvat această problemă. În această seară UTA putea avea fără probleme 4-0 în minutul 30 însă Laukzemis, Dangubic, Roger sau Vukcevic s-au întrecut în ratări singur cu portarul din poziții foarte bune. Miculescu plonjează superb spre o minge care îl depășește însă, la doar câțiva metri de poartă. Dangubic înscrie un gol de generic dar după ce Laukezemis fusese semnalizat în ofsaid. Ocaziile au venit pe un fond de joc foarte bun, cu schimburi rapide de mingi și multă mișcare în teren. Gazul a replicat în disperare de cauză prin fragmentări, trageri de timp și provocări care până la urmă au avut efect deoarece jocul UTA-ei începe să își piardă treptat din incisivitate și coerență. Până la pauză mai consemnăm doar șutul de la distanță, foarte periculos, expediat de Ubbink precum și lovitura de cap pe lângă poartă expediată de Miculescu.

Din păcate, după pauză, jocul UTA-ei se afundă tot mai mult în haos. Echipa nu mai reușește să își creeze ocazii clare, abuzând de centrări respinse cu ușurință de fundașii oaspeților. Dimpotrivă, echipa mai clară e cea a Mediașului. Vlad Morar și Filip trag semnale de alarmă prin două ocazii foarte mari și cum nimic nu se întâmplă în jocul UTA-ei inevitabilul se produce. În minutul 66 la un atac al Gazului din flanc, Dima respinge greșit până la Vlad Morar aflat complet liber în mijlocul careului și stadionul îngheață. Din acel moment căderea elevilor lui Laszlo Balint e totală. În ciuda intrărilor lui Cardoso și Ongaro, nimic bun nu se mai întâmplă în jocul UTA-ei. Șuturi în blocaj, pătrunderi individuale fără perspectivă sau centrări la întâmplare au fost mijloacele prin care utiștii au încercat să scoată ceva din acest meci, fără succes însă. Partida se încheie în fluierăturile unui public exasperat care pare că a ajuns și el la capătul puterilor.

UTA: Iacob – Vukcevic (45. Baravykas), Benga, Dima, Shlyakov – Batha, Ubbink – Roger, Dangubic (66. Cardoso), Miculescu – Laukzemis (74. Ongaro). Pe bancă: Balauru – Medjimorec, Erico, Isac, Mar, Mercioiu. Antrenor: Laszlo Balint

Gaz Metan: Vâlceanu – De Moura, Yuri, Horj, Dobrescu – Grădinaru, Filip, Lixandru (86. Gaspar), Trif – Irobiso, Morar (66. Kanda). Pe bancă: Buzbuchi – Avram, Costea, Iancu, Steau, Orlanda. Antrenor: Ilie Poenaru.

Arbitri: George Găman (Craiova) – Adrian Popescu (Craiova), Imre Bucsi (Sfântu Gheorghe) – Lucian Rusandu (Sfântu Gheorghe)

A marcat: Morar (66)

Caronașe galbene: Vukcevic, Shlyakov / Morar, Grădinaru, Yuri