UTA a câștigat al doilea amical al stagiului de pregătire din Antalya, 3-0 împotriva echipei FC Kyzylzhar (goluri Keșeru, Barbosa și Postolachi), ocupanta locului 10 din prima ligă a Kazahstanului. Din punct de vedere al opoziției, meciul a fost mult mai ușor decât cel cu TSV 1860 München, lucru reflectat atât în scorul final cât și în evoluția echipei noastre. În ceea ce privește noile achiziții, am remarcat repriza bună făcută de brazilianul Barbosa, care și-a și trecut numele pe lista marcatorilor. Atacantul Milosevici însă a fost din nou șters, poate chiar mai șters decât în meciul cu echipa germană, cel puțin până în acest moment nearătând că ar putea aduce un plus față de ceea ce UTA are deja în avanposturi. Întorcându-ne la aspectele pozitive, remarcabilă prestația lui Desley Ubbink, în special în prima repriză, neerlandezul fiind implicat, determinat la recuperare și având numeroase reușite la construcție.

Laszlo Balint a început din nou cu o improvizație în banda dreaptă a apărării. Vukcevic a luat loc doar pe bancă în timp ce staff-ul medical a considerat că nou venitul Benzar are prea puține antrenamente în picioare pentru a disputa un meci, fie el și amical, astfel că acesta a luat loc pe bancă. Prin urmare, Chindriș a ocupat postul de fundaș dreapta, restul configurației echipei fiind una normală, posibilitatea ca următoarea formulă să fie cea din primul meci de campionat, fiind una plauzibilă: Iacob – Chindriș, Benga, Hoxhallari, Dobrescu – Batha, Cascini – Pop, Ubbink, Barbosa – Keșeru. Dominarea UTA-ei a fost clară în primul sfert de oră dar fără să producă faze periculoase. Mai mult, contrar cursului jocului, oaspeții vor fi aproape de gol când Chindriș alunecă și scapă o minge de sub control dar un jucător al kazahilor trage pe lângă poartă de la marginea careului de 16 metri. La faza imediat următoare, Ubbink are o frumoasă acțiune personală, încheiată cu un șut în transversală de la 20 de metri. Golul vine în minutul 18, când același Ubbink execută la colțul scurt un corner de pe partea stângă, Benga prelungește în careul mic, de unde Keșeru împinge mingea în plasă. 5 minute mai târziu, UTA va majora scorul prin Barbosa, care a finalizat sub transversală, de la colțul scurt, o centrare venită de pe dreapta de la Chindriș, excelent lansat de același Ubbink. Echipa noastră a continuat să domine, adversarii au avut și ei 2-3 momente de relativă presiune dar până la pauză nu s-au mai înregistrat ocazii de gol.

Repriza a doua, UTA o începe în componența : Iacob – Vukcevic, Benga, Hoxhallari, Dobrescu – Batha, Cascini – Pop, Ubbink, Stahl – Milosevic. Jocul se va desfășura în aceeași notă de dominare a UTA-ei, însă viteza de joc este mai scăzută decât în prima parte. Rareș Pop trage de două ori spre poartă dar slab. Kazahii joacă tot mai dur, intrările lor fiind rudimentare și dincolo de firescul unui meci amical. În minutul 60, Iacob, Batha, Cascini și Pop sunt înlocuiți de Balauru, Anton, Isac și Postolachi, basarabeanul jucând din nou în banda dreaptă. Efectul este destul de rapid și se face 3-0 după o fază în care Stahl lansat pe culoar de Isac, centrează la marginea careului de 6 metri și Postolachi înscrie foarte simplu. Același Postolachi este aproape de 4-0 dar reia puțin pe lângă poartă după o lovitură liberă executată bine de Anton de pe partea dreaptă. Cu 20 de minute înainte de final, intră și Abeid în locul lui Dobrescu, urmat de Hunor, Erico, Bota și Godwin, care îi substituie pe Vukcevic, Benga, Hoxhallari și Ubbink. Nigerianul este la un pas să înscrie din nou într-un meci amical, dar după ce-i fură balonul unui fundaș central și scapă singur spre poartă, nu reușește să-l dribleze pe portarul advers. Până la final nu se mai întâmplă nimic notabil iar UTA încheie într-o notă pozitivă cantonamentul din Antalya.

Echipa noastră va pleca spre Arad în cursul zilei de mâine, reunirea lotului în vederea pregătirii primului meci de campionat din 2023, urmând a avea loc marți. Partida cu FC U. Craiova 1948 din deplasare, este programată duminică 22 ianuarie de la ora 15.30.