Anglia s-a calificat cu mari eforturi în sferturile EURO 2024, învingând Slovacia cu 2-1 la Gelsenkirchen. Formația antrenată de italianul Calzona a condus până spre final după reușita lui Schranz din prima repriză, dar „foarfeca” lui Bellingham i-a salvat pe englezi, care au făcut un nou meci execrabil, și jocul a intrat în prelungiri, unde Kane a înscris golul victoriei.

Primele faze periculoase au fost la poarta lui Pickford, însă Hancko a trimis pe lângă, iar apoi fundaşii au reuşit să blocheze şutul lui Haraslin. Slovacii nu au mai ratat şi în minutul 25: o pasă lungă a ajuns la Strelec, iar acesta a preluat şi l-a lansat în careu pe Ivan Schranz, care a trimis pe lângă Pickford. Britanicii au căutat egalarea înainte de pauză, dar defensiva adversă s-a descurcat excelent şi elevii lui Southgate au încheiat repriza fără şut pe poartă.

După o primă mare eroare a apărării slovace, Foden a marcat, dar reuşita a fost anulată pentru offside. În minutul 54, Strelec a interceptat o pasă greşită şi a încercat să îl învingă pe Pickford de la mijlocul terenului, însă mingea a trecut puțin pe lângă. Timp de 20 de minute, englezii s-au chinuit să ajungă la poartă, dar apoi au ratat două ocazii mari. Kane a trimis cu capul pe lângă după o centrare din lovitură liberă, iar apoi Rice a lovit bara cu un şut de la distanță. Invizibil timp de 95 de minute, Jude Bellingham a reuşit să egaleze cu o execuție extraordinară, din foarfecă, şi a împins meciul în prelungiri.

La prima fază din timpul adițional, trupa lui Southgate a trecut în avantaj. Palmer a centrat din lovitură liberă, mingea a fost respinsă şi apoi retrimisă în careu, unde Toney a deviat pentru Harry Kane, care a înscris cu capul. Apoi, englezii s-au apărat cu toată echipa și au trăit cu emoții până în ultima secundă, dar tabela a rămas „înghețată” la scorul de 2-1.

În sferturi, Anglia va întâlni Elveția la Dusseldorf, sâmbătă, 6 iulie, de la ora 19:00.

Anglia: Pickford – Walker, Stones, Guehi, Trippier (Palmer 66) – Mainoo (Eze 84), Rice – Saka, Bellingham (Konsa 106), Foden (Toney 90+4) – Kane (Gallagher 106). Rezerve neutilizate: Henderson, Ramsdale – Alexander-Arnold, Bowen, Dunk, Gomez, Gordon, Shaw, Watkins, Wharton. Selecționer: Gareth Southgate

Slovacia: Dubravka – Pekarik (Tupta 109), Vavro, Skriniar, Hancko – Kucka (Bero 81), Lobotka, Duda (Benes 81) – Schranz (Gyomber 90+3), Strelec (Bozenik 61), Haraslin. Rezerve neutilizate: Ravas, Rodak – De Marco, Duris, Hrosovsky, Kosa, Obert, Rigo, Sauer. Selecționer: Francesco Calzona

Arbitru: Umut Meler (Turcia) Asistenți: Emre Eyisoy, Kerem Ersoy. Rezervă: Rade Obrenovic. VAR: Marco Fritz, Christian Dingert, Tomasz Kwiatkowski