resutaCă tot se apropie Sărbătoarea Paștelui, „Bătrâna Doamnă” s-a dus ca mielul la tăiat în Valea Domanului. Fiindcă „senatorii de drept” au refuzat să facă deplasarea cu burta goală, Stelian Gherman s-a bazat pe nu mai puțin de 16 jucători sub 21 de ani, între care 12 veneau de la grupa de juniori ‘96-‘97 a lui Sandu Gaica. În ciuda faptului că nu au mai evoluat niciodată în această formulă, iar „duelul” fizic și cel al experienței era pierdut încă de la vestiare, tinerii „textiliști” nu s-au descurcat catastrofal, și-au creat și ei câteva ocazii, iar golurile ce au mărit diferența pe tabelă au căzut în ultimele 10 minute.
Naivitatea teamului „textilist” s-a văzut încă din start și asta pentru că reșițenii au marcat la prima fază de poartă. În minutul 5, Opriţa a centrat de pe dreapta şi Stoica a înscris cu latul din afara careului mic: 1-0. Gaz­dele au dominat teritorial partida, iar rezultatul a fost și alte ocazii importante la buturile arădenilor. Horvat a fost pe fază la „capul” lui Oprița, iar când goal-keeperul utist a fost bătut, bara s-a opus majorării scorului la șutul lui Vasile, din careu. După o jumătate de oră, tinerii „textiliști” au prins curaj și au fost aproape de egalare în două situații prin același jucător. Mai întâi, Kevin Trabalka a trimis un lob ce a trecut razant cu transversala, iar apoi a tras din careu în blocaj.
Și partea secundă a debutat cu o oportunitate a UTA-ei. Pe o degajare, Trabalka a plecat singur cu mingea de la mijlocul terenului, dar a fost ajuns din urmă de Apostol, care și-a salvat echipa de un posibil gol. Metalul a ieșit din perioada cenușie cu reușita de 2-0. În minutul 60, Opriţa a dus mingea pe dreapta, a aruncat-o în careu, Dănuţ Enescu a recentrat scurt şi Octavian Vasile a înscris cu o lovitură de cap, cu pământul, de la patru metri. Partida a avut aceeaşi configuraţie până la final, cu doar două-trei atacuri mai consistente ale arădenilor şi cu un gol anulat pe motiv de offside la Macovei. Dacă debutantul în Liga a II-a nu intra pe traiectorie, Trabalka ar fi bifat cel de-al doilea său gol în eșalonul secund și tot împotriva Reșiței. Însă, înainte de aceasta a fost 3-0 pentru Metalul. În minutul 82, Dănuţ Enescu a executat o lovitură de la colţul din stânga terenului, nou-intratul Marco Enciu s-a înălţat şi a înscris cu capul la colţul lung. Apoi, penultimul minut din timpul regulamentar de joc, Octavian Vasile a mai făcut o incursiune pe dreapta, a centrat, Enciu a şutat în blocaj, dar Mureşan a preluat pe piept şi a înscris cu şiretul, la semiînălţime, din interiorul careului mic. Tabela s-a oprit la 4-0, gazdele bifând cea mai clară victorie a stagiunii.
Metalul Reșița: Zimmermann – R. Cristian, Cr. Apostol, I. Tătaru, Murgoci – Breşneni (min. 82 – Cl. Ștefan), Enescu – Oct. Vasile, Ad. Stoica (min. 84 – S. Mureșan), I. Szabo – Opriţa (min 77 – Enciu). Antrenor: Marian Pană.
UTA: Horvat – Bocşa (min 69 – Denuț), Fl. Ardelean, Gornic, Oltean – Ov. Popescu, Lazea – Simion, Dan (min. 83 – Macovei), Farcaș – Trabalka. Antrenor: Stelian Gherman.
Arbitri: Teodora Albon – Monica Rigo (ambele Cluj), Adrian Mărginean (Aiud). Rezervă: Dorian Barzuca (Lugoj).
Cartonaș galben: Ov. Popescu – min. 29
Observatori FRF: Silviu Bogdan (Craiova) și Valer Vancea (Oradea)