Crişul Chişineu-Criş pierde teren important în lupta pentru promovare, după înfrângerea de acasă cu Şcolar Reşiţa. Derby-ul etapei din C4 s-a încheiat cu victoria la limită a oaspeţilor, 2-1. După un penalty evident, refuzat amfitrionilor pentru henţ în careu în minutul 7, reşiţenii s-au dovedit extrem de pragmatici pe Criş, marcând la prima ocazie, prin Săulescu, în minutul 39. Între timp, cei de la Crişul au mai solicitat o lovitură de la 11 metri, la o împingere în careu.
Până la urmă, centralul timişorean Roman a indicat punctul cu var la un sfert de oră după pauză, când Breşneni l-a faultat în careu pe Pavel. A executat precis Matei şi era 1-1. Reşiţa a lovit, apoi, iar pe o contră, prin Babei şi a obţinut în final o victorie pe undeva nesperată, la cum s-a jucat. Modan a ratat şansa egalării în prelungiri, dar şi Reşiţa mai putea marca o dată, la bara lui Ene.
Crişul i-a avut în teren pe: Dagău – Maghici, A. Pavel, Siminic, Suslak – Piț, Ianc, Gîlcă, Lezeu – Modan, M.Matei. A mai jucat: Clej. Victoria îi propulsează serios în lupta pentru promovare pe reşiţeni, care bifează a doua victorie la rând cu arădene, după acel 5-1 de acum o săptămână, cu Cermeiul. În schimb, Crişul coboară pe locul 6, la opt lungimi în spatele liderului Lipova.
Într-un alt meci al etapei, Cermeiul a învins la scor de neprezentare FC Avrig şi se menţine pe locul 2 în clasament. Capătă a deschis scorul, în minutul 70, iar Gruiescu şi Matiş au semnat golurile victoriei „sămădăilor”, în minutele 80 şi 90.
Pentru Lunca Teuz Cermei au evoluat: Gârlea – Prună, Dolga, Varga, Sabău, Polgar, Mager, Vezan, Vlad (84 Matiş), Deta (69 Gruiescu), Capătă (82 A.Iuga).
Liga a III-a, seria 4, etapa 17: Millenium Giarmata – CNS Cetate Deva 1-0, CSM Lugoj – Metalurgistul Cugir 1-2, ACS Dumbrăviţa – Naţional Sebiş 1-0, Şoimii Lipova – CS Ocna Mureş 4-3, CS Hunedoara – Unirea Alba Iulia 3-0, Crişul Chişineu Criş – Şcolar Reşiţa 1-2, Lunca Teuz Cermei – FC Avrig 3-0, Industria Galda – CSC Ghiroda 3-0.

16. Ocna Mureş 17 0 2 15 15-59 2

Etapa viitoare (15-16 martie): Cetate Deva – Şoimii Lipova, Naţional Sebiş – Industria Galda, CSC Ghiroda – Lunca Teuz Cermei, Unirea Alba Iulia – Millenium Giarmata, CS Ocna Mureş – ACS Dumbrăviţa, FC Avrig – Crişul Chişineu Criş, Şcolar Reşiţa – CSM Lugoj, Metalurgistul Cugir – FC Hunedoara.