Anul în Liga Elitelor s-a încheiat pentru juniorii Academiei UTA pe teren propriu. În weekend, pe „Motorul” s-a desfășurat un adevărat maraton cu toate cele trei echipe „roș-albe” implicate în importante dueluri de clasament. Iar rezultatele au fost maxime, poziționările la final de tur fiind cât se poate de bune pentru teamurile „Bătrânei Doamne”.
Liga Elitelor U19, etapa a 21-a: UTA – CFR Cluj 2-1
În primul meci al zilei de sâmbătă, UTA U19 a desfășurat derby-ul de clasament cu CFR Cluj. Despărțite de 5 puncte, cele două echipe au pus în scenă un duel destul de echilibrat. Prima parte s-a încheiat cu un rezultat alb, cu un plus în dreptul elevilor lui Gaica și Ungur, care au avut două ocazii mari, de singur cu portarul, prin Simon și Mitrov. Mai mult, pe final de repriză Haloș putea da lovitura, dar lovitura de cap a fost scoasă de sub transversală de apărătorul buturilor adverse.
Repriza a doua nu a început bine pentru utiști, care s-au văzut conduși pe tabelă din minutul 66, în urma unei erori defensive la o lovitură liberă a someșenilor. Antrenorii UTA-ei forțează atacul și îl introduc pe Boștină în minutul 71, în locul lui Sfîrlea. După doar 60 de secunde, Mitrov, mutat pe stânga, își depășește ușor adversarul în viteză și centrează pentru Simon, care egalează cu un șut din marginea careului. După alte 5 minute, proaspăt intratul Boștină scoate penalty, iar Simon face „dubla” și stabilește scorul final: 2-1.
UTA U19 termină sezonul regulat pe primul loc în seria de Vest a Ligii Elitelor, chiar dacă mai este o etapă de disputat, pe 14 martie 2020, în deplasare, cu Tâmpa Brașov.
UTA: Opric – Haloș, Salka, Pașcu, Mohaci, Sfîrlea. Petre, Cocriș, Merian, Simon, Mitrov. Au mai jucat: Boștină, Răzban, Maier.
Liga Elitelor U17, etapa a 21-a: UTA – CFR Cluj 3-0
Și în al doilea meci al zilei, UTA a dat piept cu CFR Cluj. Vorbim despre întâlnirea echipelor U17, ocupante ale locurilor 3, res­pectiv 6 în seria de Vest a Ligii Elitelor. Se anunța un meci dificil pentru arădeni, care erau nevoiți să câștige pentru a putea rămâne în cărțile calificării în play-off. Cefe­riștii au început tare partida, dominând la capitolul posesie. A venit însă minutul 12, Mercioiu aruncă o minge în careu, iar un fundaș advers lovește imparabil mingea cu capul pentru un autogol de toată frumusețea. Cu 1 minut înainte de finalul primei reprize, Mercioiu trage la poartă, portarul advers respinge până la Maxim care face 2-0. În partea a doua, utiștii, conduși de pe margine de Donca, Mărginean și Țamboi, reușesc să facă un joc mai bun de posesie, punctând pe contraatac. Scorul final e stabilit în minutul 55, de Rotea, din pasa lui Mercioiu. De remarcat și prestația lui Roșca, imbatabil la penalty-ul dictat contra UTA-ei în minutul 75.
Juniorii U17 continuă lupta pentru acce­derea în play-off, cu o etapă înainte de final menținându-se pe locul trei în Seria de Vest. Ultimul meci al sezonului regulat va fi în deplasare la Tâmpa Brașov, ocupanta locului 4, cu același număr de puncte ca UTA, dar golaveraj inferior.
UTA: Roșca – Tambor, Pătlăgică, Măgu­lean, Putnic, Ursoi, Goldiș, Mercioiu, Onișor, Rotea, Maxim. Au mai jucat: Puta, Andrieș, Borcea, Narsesovici, Bortiș.
Liga Elitelor U16, etapa a 21-a: UTA – LPS Bihorul Oradea 4-0
Concluzia fotbalistică din Aradul Nou a tras-o UTA U16, care a primit replica juniorilor de la LPS Bihorul. A fost un meci fără istoric, în care utiștii au atacat pe aproape toată durata partidei. Primul care a reușit străpungerea apărării adverse dispusă pe două linii a fost Ciubăncan, din pasa lui Ekmekci. Mihai stabilește scorul reprizei, 2-0, în minutul 26, cu un șut la colțul scurt. La 3 minute de la reluare, Șerengău transformă penalty-ul scos de Varga și tot el face „dubla” în minutul 62 același pentru scorul final: 4-0.
Trupa lui Donca, Bogoșel și Țamboi continuă să fie neînvinsă în seria a treia a Ligii Elitelor U16 și, chiar dacă mai este o etapă de disputat, și-au asigurat participarea în semifinalele turneului național.
UTA: Blaga – Varga, Pele, Codrea, Popescu, Șerengău, Sarkozi, Mihai, Ungureanu, Ekmekci, Ciubăncan. Au mai jucat: Brândă, Babiciu, Lingurar, Nagy, Cristea.
Liga Elitelor U16, etapa a 21-a: Gaz Metan Mediaș – Viitorul Arad 2-1
Fără a mai avea demult un obiectiv de clasament, Viitorul spera – totuși – într-un rezultat pozitiv pe terenul vecinei de clasament, Gaz Metan Mediaș (locul 7). Până la urmă, a ieșit un eșec la limită (1-2) pentru arădeni, care au înscris doar prin Baraghin în județul Sibiu. „Am făcut o primă repriză slabă, fără luciditate pe ambele faze ale jocului. În repriza a doua ne-am mai revenit, am avut momente de joc bune și, până la urmă, cred că am fir meritat rezultatul de egalitate”, a spus Casian Maghici, antrenor al grupei U16, alături de fratele său, Dinu Maghici.
Viitorul: Deak – Pop , Clipotă, Nițoi , Baraghin – Botoroagă, Balazs -Rotar , Blickling , Crișan – Catanzariti. Au mai jucat: Roman, Pocioian, Bulboacă.
În ultima etapă a campionatului, echipa arădeană locul 9 pe teren propriu în fața celor de la LPS Banatul Timișoara. Meciul se va disputa la primăvară, mai precis pe 14 martie 2020.