UTA nu i-a avut în această săptămână la antrenamente pe juniorii de 17 ani, Fabiano Cibi (foto: al doilea din stânga sus) și Rareș Pop. Aceștia au fost plecați la Timișoara, la un stagiu de pregătire al Naționalei U18, condusă de Daniel Mogoșanu. Tricolorii au avut în program și două partide amicale cu selecționata similară a Serbiei.

În primul meci, care a avut loc marți, cele două echipe au terminat la egalitate, 1-1. Fabiano Cibi a evoluat timp de 85 de minute, în timp ce Rareș Pop a fost trimis în teren în minutul 69, în locul unui alt fotbalist arădean, Alexandru Melniciuc.

A doua partidă, care a avut loc astăzi, a fost câștigată de România, cu 3-1. Cibi a intrat pe teren de la începutul reprizei secunde în timp ce Rareș Pop a fost rezervă neutilizată. Melniciuc a prins ultimul sfert de oră al meciului.

Fabiano Cibi și Rareș Pop sunt componenți ai echipei U18 aparținând Academiei UTA, echipă ce evoluează în Liga de Tineret. Amândoi se antrenează însă cu echipa mare și au debutat în prima ligă în cursul sezonului trecut. În această ediție de campionat au intrat în ultima vreme în vizorul lui Ilie Poenaru, care l-a titularizat pe Rareș Pop în dubla cu FCSB și în partida cu CS Universitatea Craiova, în timp ce Fabiano Cibi prins aproximativ jumătate de oră în meciul de Cupă cu FCSB.

(foto: frf.ro)