A venit și ziua mult așteptată de suporterii „Bătrânei Doamne”, ziua în care echipa favorită a urcat pe primul loc al clasamentului ligii secunde. „Alb-roșii” nu au făcut un meci strălucit în compania Chindiei, care a pus mari probleme în special în prima repriză, dar au dat dovadă de pragmatism și concentrare maximă pe un final în care adversarul a forțat cu toate liniile egalarea.
Copil a câștigat lupta pentru titularizarea pe banda stângă cu Hlistei, dar centrarea ce a deschis „balul” în chiar mninutul 3 a venit de pe partea opusă. Strătilă a centrat, Martac a deviat balonul ce a ajuns în 6 metri la Curtuiuș, care l-a trimis din voleu, cu latul, pe lângă Meilă. La 1-0,  arădenii au făcut pasul înapoi, dar asta și pentru că au fost obligați de jocul legat, în viteză, al dâmbovițenilor. Totuși, golul de 1-1 a venit la o fază ce nu anunța mare lucru. În minutul 17, Cherchez a primit un balon la 25 de metri, s-a întors cu fața la poartă, a tras plasat, iar balonul a mușcat din bară înainte de a intrat în plasă.   „Centralul” Barbu a închis ochii la un fault al lui Burlă asupra lui Anton în careu, dar oaspeții nu s-au descurajat. Popa a reluat puțin peste transversală din 10 metri, iar Cruceru a tras în cros milimetri pe lângă colțul lung la centrarea lui Stoica. Replica UTA-ei a venit din partea lui Copil, al cărui șut de la 30 de metri a ocolit de puțin vinclul porții lui Meilă. Cherchez a creat panică în două rânduri, dar Miron și Botiș i-au refuzat golul rapidului atacant. Repriza s-a încheiat cu o mare ratare a lui Popa, care a driblat și portarul, dar a finalizat slab și Manea a respins din 2 metri.
Nagy a operat două schimbări la pauză, schimbări ce aveau să se dovedească foarte inspirate. Dar, partida s-a reluat cu o nouă ocazie a vizitatorilor, Copil blocând în ultima secundă finalizarea din po­ziție excelentă a lui Cruceru. În minutul 56, UTA a trecut din nou în avantaj la o fază lucrată rapid. Chindriș a pasat pe sus, Curtuiuș a deviat balonul cu capul pe culoar, Rus a pătruns cu Matei în spate și l-a executat cu sânge rece pe Meilă cu un șut din demi-voleu, din 12 metri: 2-1! Chindia a răspuns prin „capul” lui Matei ce a trecut de puțin pe lângă. Mijlocul reprizei secunde a aparținut gazdelor, care a irosit desprinderea prin Strătilă (finalizare slabă după ce a trecut și de Meilă), Rus (execuție în goalkeeperul oaspeților) și Curtuiuș (lovitură de cap pe lângă colțul scurt după centrarea lui Chindriș). De partea cealaltă, Voinea l-a țintit pe Miron din unghi, pentru ca Meilă să-i refuze golul din lovitură liberă lui Copil, care a tras puternic cu pământul pe colțul scurt. Intra-       rea pe gazon a lui Gligor a adus  mai multă siguranță în defensivă
UTA-ei, ce a mai tremurat doar la șutul din cădere a lui Anton ce a survolat bara la colțul lung a porții lui Miron. S-a încheiat 2-1 și Botiș et. comp au sărbătorit cu suporterii trecere pe primul loc în clasament.
UTA: Miron – Polgar, Manea, Botiș, Burlă – Strătilă (78 Gligor), Chindriș, Jorza (46 Dobrean), Copil – Szekely (46 Rus), Curtuiuș. An­trenor: Roland Nagy
Chindia: Meilă – Pătru, Ispas, Matei, Martac – Cruceru (67 Neniță), Anton, Voinea (80 L. Mihai), Stoica (87 Nisipeanu) – Popa, Cherchez. Antrenor: Nicu Croitoru
Arbitri: Marian Barbu (Făgăraș) – Daniel Ciocănea (Sibiu), Marius Badea (Râmnicu Vâlcea). Rezervă: Mihai Domșa (Aiud)
Cartonașe galbene: Dobrean 82 / L. Mihai 84
Observatori FRF: CRistian Sava (Bacău), Dumitru Paraschiv (Drobeta Turnu Severin)