UTA a învins ieri cu 2-1 echipa de prima ligă sârbă, Vojvodina Novi Sad, la capătul unui meci desfășurat la Șiria, în condițiile în care gazonul de pe Arena „Francisc Neuman“ trebuia protejat pentru meciul din această seară dintre reprezentativele U20 ale României și Poloniei. Echipa noastră a dominat meciul și, dacă în prima repriză am constatat o mai mare fluență a jocului de pase, în partea a doua Bătrâna Doamnă a punctat la capitolul eficiență.

La final, Laszlo Balint s-a declarat mulțumit de prestația echipei coroborată și cu gradul de dificultate al meciului: „Principalul obiectiv a fost procesul de pregătire al meciului cu Sepsi. Scoatem în evidență lucrurile pozitive, pentru că am avut o evoluție bună, curajoasă, cu destul de multe acțiuni bune de atac, purtate în viteză. Din păcate procentajul de eficiență nu a fost chiar cel pe care ni l-am propus. Din punct de vedere defensiv am făcut progrese în ceea ce privește organizarea liniei defensive. Am avut și un adversar foarte bun, chiar mă bucur că împotriva locului 5 din Serbia, o echipă foarte bine organizată, foarte arțăgoasă, am reușit să controlăm în mare parte meciul, să ne atingem obiectivele propuse. În prima repriză chiar n-am avut nicio problemă, am reacționat foarte bine pe contra-pressing, pe atac pozițional. N-am reușit să concretizăm dar am avut ocazii iar după pauză am reușit să deblocăm și tabela pentru că am spus-o nu odată, este o regulă general valabilă în fotbal, victoria aduce starea de spirit necesară într-un colectiv și avem nevoie să simțim victoria chiar dacă doar în astfel de meciuri de pregătire, pentru că trebuie să ajungem în starea de spirit pe care ne-o dorim, la ora meciului cu Sepsi.“

Eroul meciului a fost Joseph Godwin, cel care la primul joc în tricoul UTA-ei a marcat un gol și a obținut un penalty, fiind obiectul a numeroase comentarii laudative scrise de suporteri pe rețelele de socializare. Antrenorul echipei a ținut să tempereze însă euforia atât a fanilor cât și a jucătorului: „A făcut un joc bun și mă bucur pentru el, pentru că a intrat cu aplomb. Bineînțeles că mai are foarte mult de muncă. Nu este un motiv de entuziasm ci de analiză. Sunt pași înainte atât pentru el cât și pentru grup, de mâine o luăm de la capăt.“

Din păcate echipa noastră a plătit destul de scump acest amical, cu trei jucători accidentați: Iacob, Godwin și Erico. Dacă în privința primilor doi, accidentările nu par să fie foarte grave, în cazul brazilianului lucrurile nu stau chiar foarte bine, acesta devenind indisponibil pentru prima partidă oficială a UTA-ei de după reluarea campionatului. „Se pare că am rămas pentru meciul cu Sepsi într-un singur fundaș central, în Benga, rămâne de văzut ce soluții găsim până atunci. E o problemă foarte mare cu aceste accidentări pentru că suntem extrem de subțiri din punct de vedere numeric și trebuie să găsim cele mai bune soluții pentru perioada următoare, soluțiile pe care le găsim pentru meciul cu Sepsi fiind capitale.“

De remarcat și că Balint s-a declarat mulțumit de condițiile avute la Șiria, asta în ciuda unui teren care era evident denivelat iar în repriza secundă a făcut tot mai greu față condițiilor meteo. Însă pentru antrenorul UTA-ei probabil e de preferat o astfel de suprafață naturală sinteticului de la „Motorul“, mai ales în contextul marilor probleme pe care le are UTA cu accidentările, în această perioadă: „Pentru mine a fost o noutate că am jucat aici, vreau să le mulțumesc oamenilor din Șiria, am găsit o suprafață de joc foarte bună, un public cald, care a avut momente în care ne-a și apostrofat dar ăsta este fotbalul. Le mulțumim pentru că era cam singura opțiune viabilă în condițiile atmosferice cu care ne-am confruntrat în ultima perioadă.“

UTA va rămâne într-un cantonament centralizat în Arad, la Hotel Aniroc, urmând ca în week-end să mai dispute un meci amical, despre care însă încă nu sunt informații disponibile referitoare la adversar, loc și ora de disputare a meciului.(foto: uta-arad.ro)