UTA a pierdut cu 1-2 în această seară în fața Universității Craiova, într-un meci în care, după un început foarte bun, a cedat inițiativa oaspeților iar în urma eliminării lui Anton s-a prăbușit total. Inferioritatea numerică și proporțiile limitate ale scorului, nu i-au îmbunat însă pe spectatori, care la final de tur au tras linie și a ajuns la concluzie că Ilie Poenaru nu este antrenorul potrivit pentru acest club. Scandările „Demisia! Demisia” au început în minutele de final și s-au întețit și după ultimul fluier.

Ilie Poenaru însă a declarat, la o oră după finalul jocului, că nu se gândește la demisie: „Suporterii au dreptate să fie nemulțumiți, așa cum suntem și noi. Nu e nicio problemă, presiunea e normală, îi înțeleg pe oameni, le dau dreptate dar să nu uităm că au trecut doar 4-5 luni de zile. Au fost multe schimbări, au venit mulți jucători noi, durează până îi faci să joace. Eu n-am o problemă, rezist la presiune, sunt construit pentru asta, e o meserie pe care noi ne-am ales-o, că suntem aici sau în altă presiunea este peste tot. Și unde n-ai presiune, trebuie să ți-o creezi singur.“

Cheia înfrângerii în opinia antrenorului: frica și greșelile individuale

Antrenorul UTA-ei a dat din nou vina pe erorile individuale ale jucătorilor săi, explicând astfel înfrângerea din această seară: „Nu poți antrena greșelile și deciziile pe care le iau jucătorii în teren. În primele 20-25 de minute am jucat de la egal la egal dar după ce am marcat nu pot să îmi explic, în contextul în care le spui să rămână sus, să rămână în pressing și să stăm cât mai departe de poarta noastră, de ce ne-am retras atât de mult. Teama asta și încercarea de a apăra 1-0 din minutul 25 nu pot să o înțeleg. Dintr-o dată ne retragem prea jos, nu mai ținem de minge, nu mai pasăm, din 2-3 pase e mingea la ei… era de așteptat să se întâmple ce s-a întâmplat. Am coborât liniile, am făcut pressing întârziat, le-am cedat mijlocul terenului și n-am mai avut agresivitatea pe care trebuia să o avem. Sunt o echipă bună, cu jucători de calitate și e normal să îți pună probleme. Nu trebuie să le dai spații lui Bancu, Baiaram și altora. Pentru asta trebuie să stai aproape de ei nu să ne punem pe două linii și să nu mai ieșim 90 de minute. După care fază fixă, iarăși ne pierdem marcajul, luăm gol și în loc să intrăm cu 1-0 la pauză, se face 1-1.“

Printre jucătorii care au greșit decisiv în această seară a fost Paul Anton, cel care a luat al doilea galben după doar 6 minute de la reluarea meciului. Antrenorul UTA-ei a fost frustrat de acest amănunt, deoarece, crede el, echipa arăta mult mai bine pe acel început de repriză: „Am reglat niște lucruri la pauză, am început bine prima repriză și apare acest cartonaș al lui Paul, atacul ăsta întârziat, nu mă așteptam sincer ca un jucător cu experiența lui să facă această greșeală. De acolo s-a rupt tot echilibrul. Craiova a avut om în plus și posesie, cu jucători care știu ce să facă dar chiar și așa am reușit să ducem mingea la careu și să avem două ocazii clare din care nu reușim să marcăm. Aici se face diferența, că noi trebuie să ne creăm 3-4 ocazii pentru a marca.“

Poenaru s-a declarat mulțumit de felul în care echipa sa a evoluat în 10 oameni: „Au făcut efort dar Craiova știe să gestioneze această situație și ai fost nevoit să alergi permanent după ei. Ei au avut permanent om liber iar acel om liber știa unde să se plaseze să ne taie elanul. La un moment dat am riscat, l-ați văzut la un moment dat și pe Batha făcând pressing până la fundașii centrali dar nu poți risca prea multe deoarece trebuie să rămâi în acel rezultat până la final pentru că te gândești că poate ai 2-3 faze fixe și poate de acolo reușești să marchezi. Am și avut acea ocazie prin Postolachi, dacă reușeam să marcăm acolo eram cu toții mulțumiți în contextul în care s-a întâmplat ce s-a întâmplat.“

Ilie Poenaru încă se gândește la performanță, trofee și cupe europene

Antrenorul principal și staff-ul său au decis să continue și pentru că din punct de vedere al obiectivului, lucrurile sunt reparabile: „Nu ni s-a cerut câștigarea campionatului. Play-off-ul este obiectivul vestiarului. Dar toate echipele din România își doresc să joace în play-off, să ia Cupa României sau să joace în Conference League. În momentul ăsta nu am ratat niciunul. N-am discutat cu conducerea încă dar când am vorbit despre obiectiv le-am spus ce ne dorim noi ca vestiar. Pentru asta am venit și vrem să muncim, am zis că vrem o performanță: play-off, Cupa României sau calificarea în Conference League. După 2 ani în care s-a evitat retrogradarea, din aceste trei obiective e vremea să facem unul. Dacă ne vom depărta de play-off, probabil că ne vom îndrepta spre calificarea în Conference League sau Cupa României.“

Bilanțul lui Ilie Poenaru și al staff-ului său în acest sezon la UTA este (vorbim doar despre meciurile oficiale) următorul: 17 meciuri, 5 victorii, 5 remize, 7 înfrângeri, golaveraj 16-21. În Superliga UTA este pe locul 13, cu 16 puncte iar în Cupa României s-a calificat în faza grupelor.

(foto: uta-arad.ro)