CFR a făcut o primă repriză bună la Arad, arătând într-adevăr forța pe care trebuie să o vedem la o echipă campioană. În condițiile în care UTA a evoluat și ea foarte bine iar pe alocuri chiar excelent, clujenii au deschis scorul și mai puteau marca până în pauză. Antrenorul echipei din Gruia a comentat desfășurarea evenimentelor și deznodământul acestora: „Dacă ne uităm că am condus cu 1-0 și am avut și două bare, două ocazii mari la 1-0, pe final la fel, trebuia să marcăm, e normal să cred că am pierdut două puncte. Un egal în deplasare la UTA este însă un rezultat bun, am urcat un loc în clasament, avem două meciuri în minus, suntem pe drumul cel bun, mai ales în condițiile în care celelalte echipe au jucat 13 meciuri în campionat iar noi avem 11 doar în Europa, plus Supercupa, cred că avem vreo 24 jucate în total. În acest context trebuie să fiu mulțumit. Îmi felicit băieții pentru atitudine, felicit UTA pentru punctul luat, au un public minunat și le urez baftă în continuare.“

În partea a doua clujenii au părut că nu mai au aceeași prospețime, lucru observat cu precădere spre final, când deși în superioritate numerică, n-au reușit să pună presiune și să își creeze ocazii. Dan Petrescu a refuzat să se ascundă în spatele unei decizii de a-și menaja anumiți jucători, afirmând că a folosit cel mai bun 11 pe care l-a avut la dispoziție: „N-am odihnit pe nimeni astăzi, am băgat cea mai bună echipă. Îmi pare rău că nu l-am scos pe Deac la pauză, ca să-l odihnesc pentru meciul cu Slavia și ați văzut ce s-a întâmplat. Deocamdată nu știm cât de serioasă e accidentarea, așteptăm să vedem, dar glezna nu arată bine.“

Vizibil afectat de o dramă personală (cel mai bun prieten al său a decedat în ziua meciului), antrenorul campioanei a evitat să intre în clinciurile cu care ne-a obișnuit, făcând o singură observație critică la adresa arbitrajului, ca răspuns la acuzațiile venite dinspre tabăra noastră, legate de penalty-ul neacordat la Cascini și iertarea lui Birligea de al doilea galben: „Și pe mine m-a deranjat că a fost o întrerupere de 5 minute și una de 4 și s-au dat doar 5 minute de prelungiri dar n-aș vrea să vorbesc de rău pe nimeni astăzi.“