Finalul meciului din Trivale i-a găsit pe utiști în genunchi. Prestația a fost una foarte slabă iar rezultatul blând față de ceea ce s-a întâmplat pe teren. La puține minute după ultimul fluier, antrenorul și câțiva dintre jucători au încercat să explice evoluția mult sub așteptări a echipei:

Ilie Poenaru: „Un meci slab de partea noastră, trebuie să felicităm FC Argeș. Scorul putea fi mult mai mare, nu ne-am prezentat așa cum ne-am dorit. Cine Am primit goluri cu mare ușurință. Am văzut lipsă de comunicare, de reacție. Când începi meciul de la 0-1 e clar că te afectează din punct de vedere mental. Nu vreau să caut alibiuri dar când cu o zi înainte ți se accidentează 1-2 jucători… Erico a stat pe bancă azi, până la urmă am riscat cu introducerea lui, ca să vin cu ceva. Apoi, când faci opt ore cu autocarul, pentru că asta e țara, nu avem autostrăzi, e clar că s-a văzut un plus fizic pentru ei, au fost mai proaspeți. Vom face anumite schimbări, vom implementa anumite schimbări, trebuie să creionăm acel prim 11 pe care îl vreau cât mai repede. Sunt mulțumit de lotul pe care îl am dar este vorba de mentalitate, de atitudine, de reacția pe care o avem. Vreau să cert scuze galeriei, a făcut un drum lung pentru a ne susține dar din păcate nu am fost ceea ce trebuie. Acceptăm înfrângerea dar nu lipsa de atitudine, le-am și spus-o băieților. Cine nu are atitudine și nu vrea să alerge și să dea totul pentru echipă, nu va mai juca. Săptămâna viitoare trebuie să lucrăm mai mult, mai ales pe greșelile făcute. Jucătorii au niște deprinderi de care trebuie să scape, încă nu reușesc să facă ceea ce le cer. Avem timp să ne refacem, trebuie să muncim mai mult, să fim modești, să punem capul în pământ, să ne analizăm foarte bine și să acceptăm această înfrângere pentru că este meritată.“

Florin Iacob: „Am primit gol rapid și apoi am intrat în degringoladă până la pauză. Ne-am liniștit, am încercat să punem probleme dar am greșit foarte mult individual. Argeșul nu ne-a surprins cu nimic, știam ce fac dar am luat golurile pe greșeli individuale. În atac din păcate n-am concretizat fazele pe care le-am avut. Trebuie să ne analizăm și în viitor să nu mai facem ceea ce am făcut azi. Trebuie să ne schimbăm atitudinea și să adunăm puncte, pentru a ne gândi la play-off nu doar la evitarea retrogradării.“

Alexandru Benga: „Am început foarte prost jocul, am primit gol în primele minute. Apoi am avut și noi ocaziile noastre de egalare dar n-am reușit să înscriem. În schimb am continuat să facem destul de multe greșeli personale, neforțate și așa le-am dat șansa celor de la FC Argeș să mai aibă câteva ocazii și să facă 2-0. Ne pare rău, știm că mai avem mult de muncă și trebuie să ne adaptăm foarte repede la cerințele lui Mister și trebuie să privim cu încredere spre partida următoare, contra celor de la Petrolul.“

Așa cum era de așteptat, în tabăra gazdelor a fost mult entuziasm. Argeșul a arătat bine atât fizic cât și tactic în ciuda numeroșilor jucători noi pe care i-a avut în lot sau în primul 11; sau poate chiar de aceea. „Am prestat un joc solid, nu am dat șanse adversarilor, care doar în prima repriză au avut ceva șanse să se apropie de poarta noastră. Am ratat destul de multe ocazii, ceea ce m-a făcut să mă tem puțin. Au fost săptămâni bune de muncă, rezultatele din amicale ne-am dat speranțe, încrederea jucătorilor era mare iar acest lucru s-a văzut azi. Am început bine, am avut ocazii de gol, am arătat bine fizic. Betrand a marcat și a arătat calități fizice și tehnice foarte bune. Dar nu aș vrea să mă refer doar la el. Toți jucătorii nou-veniți au jucat foarte bine. Am vrut jucători francezi pentru că se adaptează bine la noi în țară. I-am urmărit 3-4 luni, am vorbit cu agentul lor și chiar vreau să îi mulțumesc lui Mihai Joița chiar dacă încă nu vreau să mă entuziasmez pentru că drumul e lung“ a declarat antrenorul piteștenilor, Andrei Prepeliță.

(foto: uta-arad.ro)