UTA a oferit din nou două reprize diametral opuse și în al doilea amical al sezonului pre-competițional. Cu echipa din Novi Sad prima repriză a fost una neinspirată ofensiv și marcată de greșeli defensive, pentru ca în partea a doua, noii intrați să aducă echipei un plus de energie și forță ofensivă, doar că de data aceasta n-au mai reușit să marcheze decât o singură dată, insuficient pentru întoarce scorul. Iată cum au simțit din teren desfășurarea jocului, doi dintre jucătorii reprezentativi pentru aceste două fațete ale jocului, un veteran titular și un „lup tânăr“

Alexandru Benga: „a fost echilibrat cât ne-au ținut bateriile“

Experimentatul fundaș central al Bătrânei Doamne nu este îngrijorat de înfrângere, considerând-o un efect al oboselii provocate de perioada de acumulări fizice. Deși suporterii și-au exprimat nemulțumirea pe rețelele de socializare pentru jocul din prima repriză, Benga se declară mulțumit de prestația echipei în prima treime a meciului dar remarcă și plusul pe care l-a avut UTA în partea a doua a meciului, pe care îl pune însă pe seama schimbării de atitudine a adversarilor: „Primele 30 de minute, cât ne-au ținut bateriile, a fost un meci echilibrat, nu cred că au ajuns la poarta noastră. Noi am avut câteva șanse, după care energiile au scăzut, normal, pentru că suntem în perioada de pregătire, au fost și câteva erori în urma cărora am luat golurile. Repriza a doua am controlat-o total, dar era ceva firesc deoarece adversarul având avantaj s-a retras și era normal să punem presiune, dar am avut reacție, ceea ce este un lucru bun. Bineînțeles că ne doream să câștigăm, chiar dacă nu acesta este scopul în aceste partide de verificare. A fost un test care ne-a arătat că mai avem destul de mult de muncă dar care ne-a arătat și destule lucruri bune și mergem înainte, cu încredere, către viitor.“

Claudiu Negoescu: „Preferam să câștigăm decât să marchez“

Tânărul jucător al UTA-ei (19 ani), revenit după un împrumut nu foarte fructuos la Metaloglobus, arată o ambiție și o formă deosebită în acest cantonament, reușind să marcheze în ambele partide de până acum, asta deși în niciuna dintre ele nu a fost titular; este un aspect care îl satisface și nu prea pe mijlocașul ofensiv al Bătrânei Doamne care nu consideră că realizările individuale sunt cele mai importante: „Am întâlnit astăzi o echipă agresivă dar în repriza a doua chiar am jucat bine și ne-am creat 3-4 ocazii de gol destul de mari. Pentru mine sunt importante aceste goluri, mai ales la o vârstă atât de fragedă, deoarece îmi dau încredere, sper să continui să marchez dar cel mai important este rezultatul. Azi mi-aș fi dorit mai mult o victorie decât să marchez. Sper să joc cât mai mult, să acumulez minute și, de ce nu, în viitorul apropiat să obțin un post de titular.“

Pentru jucătorii UTA-ei urmează din nou astăzi și mâine două zile grele, de „încărcare“, cu două antrenamente pe zi, după care testul final cu Radnicki Niș urmate de apoi de două binemeritate zile de odihnă odată cu reîntoarcerea acasă.

(foto: uta-arad.ro)