Cu arădeanul Dennis Man integralist, Parma a evitat in extremis a treia înfrângere la rând în Serie A. După două etape în care și-a condus adversarele, pe Napoli și Udinese, dar a pierdut ambele partide, de această dată formația gialloblu a fost cea care a revenit și a smuls o remiză pe terenul lui Lecce, 2-2, cu două reușite venite în prelungiri.

Man a fost poate cel mai activ jucător din prima repriză, însă toate cele trei șuturi trimise de internaționalul român au fost blocate fie de fundaşii adverşi, fie de portarul Falcone. Dorgu a deschis scorul pentru gazde în minutul 32, stabilind și scorul pauzei. În minutul 47, Lecce a rămas în zece oameni după eliminarea lui Guilbert, dar avantajul numeric al Parmei a rezistat doar nouă minute, Cancellieri fiind și el eliminat pentru un fault la marginea careului. Din lovitura liberă rezultată, Krstovic a făcut 2-0 și duelul părea că se îndreaptă spre o victorie a formației gazdă. Nu avea să fie aşa însă: Almqvist a redus din diferenţă în minutul 90+3, iar la ultima fază a meciului Hainaut a punctat cu capul și a salvat un punct pentru Parma.

În următoarea rundă, echipa pregătită de Fabio Pecchia va juca pe teren propriu împotriva lui Cagliari, luni, 30 septembrie, de la ora 21:45.