Primele două formații clasate în seria de Vest a Ligii a 2-a au pus în scenă un „duel” echilibrat, sâmbătă dimineața, pe o arenă „Motorul” din Aradul Nou plină ochi. Fără a risca prea mult, combatantele au avut ocaziile lor să tranșeze confruntarea, însă – până la urmă – totul s-a sfârșit cu o remiză ce menține suspansul.
Cu Polgar din nou în tribună, Manea a trecut pe dreapta, iar Gligor în centrul defensivei. Nagy a început partida cu trei juniori, fiindcă Man a fost din nou perechea lui Marius
Curtuiuș în atacul UTA-ei. Dincolo, Pustai l-a readus din nou pe prim plan pe veteranul Ciprian Petre.
Partida s-a jucat pe contre încă din start, fără – însă – a exista prea multe spații de manevră în cele două atacuri. Prima fază de poartă a apărut de abia în minutul 18, când Albuț a respins șutul lui Copil de la 17 metri. Golul a căzut exact la mijlocul primului act la o fază la care defensiva arădenilor a fost visătoare. Petre a centrat din corner, iar Zaharia a înscris nestingherit cu capul din numai 5 metri. Replica arădenilor nu s-a lăsat pre mult așteptată și, după câteva incursiuni bune, a venit și cea care a produs golul de        1-1. Curtuiuș a primit în stânga de la Copil, a pătruns în careu și l-a găsit demarcat pe Man în 6 metri pentru o finalizare cu latul a juniorului. Finalul de repriză a aparținut clar oaspeților, dar Miron a respins de sub transversală șiretul plin al lui Neagu de la peste 35 de metri, iar Gavra a finalizat din unghi doar în bara lateral.
Repriza a doua s-a reluat de la scorul de 1-1, ambele formații find extrem de precaute. Ceva mai stăpâni pe ei, dar și proaspeți din punct de vedere fizic, medieșenii au avut mai mult controlul balonului, dar contrele arădenilor au fost mai mereu tăioase. La una dintre acestea, Copil nu a ajuns de puțin la centrarea lui Strătilă, Ceva mai periculoși au fost vizitatorii, printr-un nou „cap” pe lângă al lui Zaharia, dar mai ales finalizarea din unghi a lui Buziuc, respinsă greu de Miron de lângă bara de la colțul scurt. În ultimele 10 minute, același portar utist a avut două intervenții simple la reluările lui Cazan și Gavra, dar adevăratul erou avea să fie omologul său dintre buturile medieșene. În cel de-al treilea minut de prelungire, o lovitură liberă bătută bine în careu a ajuns cu noroc la Manea, care din 5 metri a reluat prea slab pentru a-l învinge pe Albuț, care închisese rapid poarta. De menționat ar fi că UTA a jucat aproape 10 minute cu un om mai puțin, căci Gligor s-a accidentat după ce gazdele efectuaseră toate schimbările.
UTA: Miron – Manea, Botiș, Gligor, Burlă – Strătilă (74 Hlistei), Chindriș, Tănase, Copil – Man (62 C. Rus) – Curtuiuș (76 Roman).
Gaz Metan: Albuț – Stancu, Cristea, Cazan, Neagu – Zaharia, Iacob (49 Târcoveanu) – Bic (73 Buziuc), C. Petre (46 Neacşa) – Coșereanu – Gavra.
Arbitri:  Cătălin Buși (Râmnicu Vâlcea) – Ionuț Bobe (Videle – Teleorman), Ionel Dumitru (Gherghița – Prahova). Rezervă: Daniel Neagoe (Timișoara)
Cartonașe galbene: Man 14 / Bic 48, Cazan 66
Observatori FRF: Zaharia Ciev (Timișoara), Valer Vancea (Oradea)