elvet_31185700Meciul dintre Elveţia şi Ecuador s-a disputat pe  Estádio Nacional de Brasilia din Brasilia.

Prima mare ocazie a acestei partide vine în minutul 19 atunci când Rodriguez trimite un şut la colţul scurt iar portarul ecuadorian respinge în corner. După doar trei minute cuadorienii deschid scorul prin Valencia, acesta înscrie printr-o lovitură de cap după o lovitură liberă de pe partea stângă. Elveţienii ies la atac şi irosesc o mare ocazie de gol în minutul 33. Lichsteiner ajunge în situaţie de gol, dar Ayovi îl blochează în momentul şutului şi acordă corner. În minutul 43 ecuadorienii pot face 2-0, Montero ajunge în apropierea careului şi trage periculos spre poartă, însă Djourou blochează şutul. La pauză Elveţia – Ecuador 0-1. Imediat după pauză, în minutul 48 elveţienii restabilesc egalitatea, corner de pe partea stângă, centrare la 4 metri. Mehmedi se înalţă şi trimite cu capul în poartă. În minutul 69 elveţienii mai introduc odată mingea în poartă prin Drmic, însă reuşita este anulată pe motiv de ofside. În minutul 86 ecuadorienii puteau da lovitura de graţie, atunci când Arroyo trimite puternic din lovitură liberă, Benaglio respinge în faţă iar fundaşii elveţieni reuşesc să îndepărteze pericolul. Însă lovitura de graţie vine în al treilea minut de prelungire atunci când elveţienii pornesc pe un contraatac, Rodriguez centrează perfect de pe partea stângă pentru Seferovic, venit la colţul scurt, care a reluat din prima cu stângul. Scor final Elveţia – Ecuador 2-1.