Diferența de calitate și mentalitate dintre Liga 1 și Jupliler League s-a văzut pregnant în meciul de pregătire disputat în această dimineață pe unul dintre terenurile cochetei baze de la Belek. Belgienii au dat senzația că pot înscrie de fiecare dată când apasă mai tare pedala de accelerație. Au făcut-o de două ori, prima dată în startul meciului, când au ajuns destul de rapid la două goluri avans pe tabelă și apoi în repriza secundă, imediat după ce UTA a redus din handicap. În restul timpului echipa noastră a dominat teritorial, a avut posesia dar aceasta a fost una sterilă fără ocazii mari de gol create. Ritmul și intensitatea echipei noastre au fost destul de scăzute, mai ales în ultima jumătate de oră, lucru care poate fi explicat probabil prin efortul primei săptămâni de pregătire, care de obicei este resimțit destul de puternic. Deranjantă a fost însă lipsa de organizare din defensivă și, mult mai mult decât atât, nivelul de concentrare al unor jucători, care au comis erori individuale neforțate, cu efect pe tabela de marcaj. Dacă responsabilitatea celor care au îmbrăcat tricoul roșu ar fi fost cea pe care o așteaptă suporterii meci de meci, indiferent de miză sau adversar, probabil că diferența din scorul final nu ar fi fost atât de supărătoare.

Meciul a început cu UTA făcând pressing agresiv în jumătatea adversă dar distanța între linii a fost mult prea mare astfel că belgienii au putut să dejoace ușor acest demers al echipei noastre și la o astfel de ieșire vor deschide scorul. În minutul 8 Baravykas se elimină ușor din joc ratând o intercepție, adversarii combină letal pe spațiul liber rămas, mingea ajunge în careu și este lobată peste Iacob iar Benga încercând să o respingă în afara terenului își înscrie în proprie poartă. Charleroi continuă să fie echipa periculoasă pe contraatac și, după câteva oportunități ratate, în minutul 21 speculează din nou o breșă în banda noastră dreaptă iar Dima intervine decisiv dar greșit la un adversar, comițând penalty. Bayo execută impecabil și e 0-2. UTA va replica prin două șuturi ale lui Baravykas și Ubbink după care vine și singura oportunitate pe care o va avea noua achiziție, lituanianul Laukzemis, acesta reluând cu capul pe lângă poartă o centrare venită de la Ubbink. Finalul reprizei aparține belgienilor care speculează de două ori niște erori inexplicabile ale lui Passaglia dar fie imprecizia la finalizare fie intervenția lui Iacob ne salvează de o diferență și mai usturătoare la pauză.

Partea a doua începe cu multe schimbări în efectivul echipei noastre dar lucrurile nu se vor schimba fundamental din punct de vedere al jocului. Roger trage plasat dar slab din poziție bună permițându-i portarului advers să rețină, în timp ce la poarta cealaltă un jucător al belgienilor pătrunde frontal prin toată apărarea noastră dar șutul este prins de Balauru. Totuși, speranțele suporterilor utiști renasc în minutul 57. Ubbink execută excelent o lovitură liberă, Erico este aproape de gol dar lovitura lui de cap trece pe lângă poartă. Cei de la Charleroi repun rapid dar greșit, Miculescu recuperează în banda dreapta aruncă repede mingea în careu de unde Vorobjovas, rămas în avanposturi după faza fixă anterioară, reia cu latul în plasă. Imediat după aceea începe o ploaie torențială și o dată cu ea vine și iureșul belgienilor. Aceștia fac pressing cu toate liniile în careul nostru și apărarea UTA-ei este prea lentă în jocul de construcție, nereușind să scoată mingea din treimea proprie. După 2-3 faze periculoase, în care s-a remarcat Balauru, erorile defensive încep să fie taxate. În minutul 69 Baravykas și în minutul 72 Vorobjovas pierd mingea la marginea careului propriu iar Wasinski și Goalizadeh transformă aceste oportunități în goluri: 1-4. Odată cu ploaia și rezultatul de pe tabelă, se stinge și jocul. Belgienii sunt mulțumiți, UTA pare obosită și blazată doar Roger mai încercând câte ceva în atac. Laszlo Balint îi introduce și pe jucătorii foarte tineri din lot însă în afară de un plus de energie, schimbările nu aduc nimic consistent în joc, astfel că Charleroi bifează o victorie meritată și destul de ușor obținută.

Pentru UTA urmează alte două partide amicale. Prima dintre ele se va desfășura probabil miercuri dar încă nu s-a identificat un adversar (reamintim că maghiarii de la Honved au renunțat la cantonamentul din Turcia din cauza unui focar de COVID din lot). Al doilea meci al săptămânii următoare va fi cel de vineri cu elvețienii de la FC Aarau. Evident sperăm că în aceste meciuri vom vedea un nivel de joc și atitudine îmbunătățit, asta pentru a aștepta cu speranță primul meci oficial al sezonului, care este programat peste două săptămâni (pe teren propriu cu Gaz Metan Mediaș).

UTA repriza 1: Iacob – Baravykas, Benga, Dima, Shlyakov – Batha, Passaglia – Roger, Ubbink, Miculescu – Laukzemis

UTA repriza 2: Balauru – Baravykas (81. Pătlăgică), Erico, Medjimorec, Shlyakov (81. Mar) – Vorobjovas, Isac – Roger, Ubbink (82. Vermeșan), Miculescu (60. Mercioiu) – Dangubic

(foto: captură video)