Seria fără eșec a UTA-ei se oprește la patru meciuri. Arădenii au fost învinși cu 1-0 de Sepsi în partida disputată în această seară la Sfântu Gheorghe, după o evoluție dezamăgitoare, în special din punct de vedere ofensiv. Unicul gol al întâlnirii a fost marcat spre finalul primei reprize de Cosmin Matei, care a profitat de o nesincronizare în defensiva utistă.

Formația din Covasna a început mai bine și a avut două ocazii în primele cinci minute. Mai întâi, Popa a respins în corner șutul puternic trimis de Kallaku, după care Matei a executat lovitura de colț și Ciobotariu a reluat periculos spre poartă, însă Omondi a reușit să respingă de pe linie. Apoi, arădenii au echilibrat jocul, însă fără faze importante la poarta gazdelor. „Roș-albii” au cerut o lovitură de la 11 metri pentru o palmă aplicată de Ninaj lui Costache în careu, dar „centralul” Feșnic a acordat fault în atac și decizia a rămas neschimbată. Deschiderea de scor a venit oarecum surprinzător, în minutul 44: după o aruncare de la margine, van Durmen a respins balonul doar până la Sota, care a trimis cu capul în careu, Coman a făcut paravan în fața lui Benga și mingea a ajuns la Cosmin Matei, care a punctat cu un șut în cros la colțul lung. UTA a fost aproape de egalare în prelungirile reprizei, când Poulolo a încercat o execuție din foarfecă, însă Gyenge a fost la post.

Prima ocazie a părții secunde a aparținut arădenilor, după o combinație între doi fotbaliști introduși la pauză. Fabry a centrat din stânga pentru Dumiter, a cărui lovitură de cap a trecut pe lângă. Aflată în căutarea egalării, UTA a dominat jocul mai apoi, însă următoarea oportunitate mare a apărut la poarta lui Popa, care a intervenit bine la șutul trimis de Oroian de la distanță. Spre final, Mircea Rednic i-a acordat debutul argentinianului Vuletich, dar a mai introdus și un alt atacant, pe Zsori. Din nefericire, arădenii au mai avut o singură ocazie, irosită chiar de fotbalistul maghiar, care a preferat o execuție complicată din voleu în locul unei pase înapoi pentru Benga, iar tabela a rămas „înghețată” la scorul de 1-0.

Pentru utiști urmează un duel pe teren propriu împotriva Gloriei Buzău, sâmbătă, 26 octombrie, de la ora 13:30.

Sepsi: Gyenge – Haruț, D. Ciobotariu, Ninaj, Dumitrescu –  Mino Sota, Kallaku (Alimi 61) – El Sawy (D. Oroian 61), C. Matei (Neskovic 89), Fl. Ștefan (Hajdin 78) – M. Coman (Siger 89). Rezerve neutilizate: Niczuly – Gedo, Popsa, Breij. Antrenor: Valentin Suciu

UTA: R. Popa – Râpă, Poulolo, Benga, Trif (Mabea 46) – Hrezdac, Van Durmen (Vuletich 78) – Cîmpanu (Dumiter 46), Pedro (Fabry 46), Omondi – Costache (Zsori 78). Rezerve neutilizate: Mitrovic – Conte, Mihai, Ghezali. Antrenor: Mircea Rednic

Arbitri: Horațiu Feșnic (Cluj) – Valentin Avram (București), Alexandru Cerei (Cluj). Rezervă: Rareș Vidican (Satu Mare),

Camera VAR: Viorel Flueran (Craiova) și Claudiu Marcu (Constanța).

Observator FRF: Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea)

Delegat LPF: Marcel Vasile (București)