UTA a fost învinsă cu 1-0 în această seară de Universitatea Craiova, în etapa a doua a fazei grupelor din Cupa României. Arădenii au avut o evoluție destul de ștearsă și au cedat la limită după golul înscris în minutul 80 de Alexandru Mateiu, care a punctat cu o lovitură de cap în urma unui corner. Singura veste bună după acest meci este că „roș-albii” încă sunt la mâna lor în privința calificării, un succes în ultima etapă cu FC Voluntari fiind necesar pentru a avansa în sferturi.

Prima repriză s-a disputat într-un ritm foarte lent. Oaspeții au dominat posesia și și-au creat două ocazii importante, irosite de Crețu, șut peste poartă din 11 metri și Ișfan, execuție din lovitură liberă care a trecut puțin peste bara porții lui Kucher. De cealaltă parte, UTA s-a mulțumit cu dominarea Craiovei și nu a creat mai nimic din punct de vedere ofensiv în prima parte.

Intrat la pauză, Fabry a avut prima ocazie importantă pentru UTA în minutul 50. După o centrare a lui Rodrigues, slovacul a tras de la marginea careului, însă portarul Popescu a reușit să respingă în lateral. Patru minute mai târziu, Ișfan a trimis o centrare înșelătoare în careul arădean, balonul a trecut de toată lumea, inclusiv de portarul Kucher, și a lovit bara laterală. Oaspeții au cerut penalty în minutul 67, la o intervenție a lui Kucher asupra lui Crețu în careu, dar arădenii au fost salvați de un offside în faza premergătoare. Leidsman a reușit să îl deposedeze pe Raul Silva într-o poziție bună, însă portarul Popescu a intervenit din nou și a respins șutul olandezului. Universitatea a deschis scorul în minutul 80, prin Alexandru Mateiu. Houri a centrat dintr-un corner, iar mijlocașul s-a înălțat și a trimis excelent cu capul, sub bara porții UTA-ei. Este a treia partidă la rând în care „roș-albii” încasează gol după o lovitură de colț, în ciuda faptului că Mircea Rednic a scos în evidență acest aspect în repetate rânduri. Markovic putea să dubleze avantajul oltenilor în minutul 86, când a driblat mai mulți adversari în careu și a tras în forță, însă exact pe direcția lui Kucher. Arădenii au căutat egalarea pe final, însă oaspeții s-au descurcat fără probleme în defensivă și vor pleca de la Oradea cu cele trei puncte.

În primul duel disputat astăzi în Grupa D, CS Tunari și FC Voluntari au remizat, scor 1-1. Mâine, de la ora 17:30, se va juca meciul Gloria Buzău – Farul, iar în ultima etapă sunt programate partidele UTA – FC Voluntari, Universitatea Craiova – Farul și CS Tunari – Gloria Buzău.

Clasament:

UTA: Kucher – Rodrigues, Benga (Stolnik 46), Markov, Abeid (Dumitrașcu 85) – Carp, Marku – Stahl, R. Pop (Stanciu 46), Omondi (Fabry 46) – Cooper (Leidsman 62). Rezerve neutilizate: Iacob – Holst, Căpușă, Iurasciuc. Antrenor: Mircea Rednic

Universitatea Craiova: L. Popescu – Vlădoiu, Raul Silva, Screciu, Bancu – Mateiu, Crețu (Houri 72), Căpățână – Ivan (Markovic 72), Trică (Danciu 59), Ișfan (Mitriță 59). Rezerve neutilizate: Lazar – Badelj, Ndong, Kurtic, Roguljic. Antrenor: Corneliu Papură.

Arbitri: Sorin Vădana – Doru Lucaciu (ambii din Cluj Napoca) și Raul Ghiciulescu (Lugoj). Rezervă: Rareș Vidican (Satu Mare).

Arbitri VAR: Horațiu Feșnic, Alexandru Cerei (ambii din Cluj Napoca)

Observator de arbitri: Mircea Savaniuc (Satu Mare)

Delegat de joc: Mihai Duras (București)