UTA a suferit prima înfrângere a sezonului în Superligă, 2-4 pe terenul Universității Craiova în meciul din etapa a doua. „Roș-albii” au fost conduși cu 1-0 după reușita lui Zajkov, dar au egalat înainte de pauză prin Ezekiel. Din păcate pentru arădeni, Universitatea a controlat destul de clar repriza secundă și s-a distanțat prin golurile marcate de Paradela și Baiaram. Benga a redus din diferență în prelungiri, dar după mai puțin de un minut Mitriță a marcat și el și cele trei puncte au rămas la Craiova.

Gazdele au dominat jocul în prima jumătate de oră și au ratat două ocazii prin Crețu și Koljic, șuturile celor doi fotbaliști trecând pe lângă poartă. În minutul 35, Mitriță a centrat bine dintr-un corner, iar Gjoko Zajkov i-a luat fața lui Omondi și a marcat cu o lovitură de cap la colțul lung, care a lovit și bara înainte să intre în poartă. Utiștii s-au trezit după golul încasat și a reușit să egaleze chiar înainte de pauză. Van Durmen a recuperat un balon după o eroare a lui Căpățînă și a combinat cu Imoh Ezekiel, care l-a lansat pe belgian în stânga careului, iar acesta a trimis balonul în centru, de unde fotbalistul african a preluat și a marcat simplu din câțiva metri.

În minutul 58, juniorul Bană a profitat de o eroare mare a lui Conte și a recuperat mingea în careul UTA-ei, după care a centrat pentru Luis Paradela, aflat într-o poziție ideală, iar cubanezul a profitat și și-a readus echipa în avantaj. Abia intrat pe teren, Ștefan Baiaram a făcut 3-1 în minutul 73, cu un șut de la aproximativ 20 de metri, la care Popa a reacționat prea târziu. În prelungiri, arădenii au redus din diferență prin Alexandru Benga, care a punctat cu o lovitură de cap în urma unui corner executat de Fabry, dar orice speranță la un rezultat pozitiv a fost spulberată după câteva secunde, când Vlădoiu l-a deposedat pe Omondi în jumătatea UTA-ei și i-a pasat lui Alexandru Mitriță, iar acesta a înscris simplu pe lângă Popa și a stabilit scorul final.

În a treia rundă, utiștii vor juca la Arad împotriva Universității Cluj, luni, 29 iulie, de la ora 19:00.

Univ. Craiova: L. Popescu – Căpățînă (Vlădoiu 67), Maldonado, Zajkov, Badelj (Bancu 55) – Crețu (Mekvabishvili 67), Houri – Paradela, Mitriță, Bană (Baiaram 72)– Koljic (Mora 72). Rezerve neutilizate: Lazar, S. Lung – Gaspar, Sierra, Danciu, A. Barbu, A. Ivan. Antrenor: Constantin Gâlcă

UTA: R. Popa – Râpă (Trif 80), Conte, Benga, Rodrigues – Cr. Mihai (Halaf 58), Van Durmen – Costache (R. Cristea 58), J. Pedro (Fabry 80), Omondi – Ezekiel (Dumiter 70). Rezerve neutilizate: Iliev – Iurasciuc, Ekmekci, An. David. Antrenor: Mircea Rednic

Arbitri: Andrei Chivulete (București) – Sebastian Gheorghe (Suceava), Andrei Constantinescu (București). Rezervă: Iulian Dima (Bucureşti). Camera VAR: Rareș Vidican (Satu Mare) și Andrei Antonie (Bucureşti).

Observator FRF: Teodora Albon (Cluj-Napoca)

Observator LPF: Viorel Ilinca (Pitești)