Naționala U19 a României a avansat la Turul de Elită din preliminariile pentru EURO 2024 după ce a remizat, 1-1, cu echipa gazdă a Grupei 10 din prima fază a calificărilor, Cehia. Utistul Rareș Pop a fost integralist și în minutul 47 al disputei a înscris golul ce avea să aducă punctul decisiv pentru calificare cu o execuție frumoasă de la aproximativ 25 de metri. Pe gazon s-au aflat și ceilalți doi fotbaliști ai UTA-ei convocați la această acțiune: Ionuț Anișorac, care evoluează sub formă de împrumut la Chindia în acest sezon, a fost și el integralist, iar Fabiano Cibi, care va juca până în vară la Dumbrăvița, a intrat în minutul 78.

Cehia a condus cu 1-0 la pauză în meciul de pe stadionul „Stovky” din Frydek-Mistek, după golul marcat în minutul 8 de Matous Krulich, iar după ce România a restabilit egalitatea, jocul a fost unul echilibrat. Situația „tricolorilor” s-a complicat în minutul 71, când Florea, intrat în minutul 55, a încasat al doilea cartonaș galben. Ținând cont de rezultatul din cealaltă partidă, San Marino – Finlanda 0-8, pentru elevii lui Adrian Dulcea a fost esențial să obțină măcar un punct din acest meci și, până la urmă, aceștia au reușit să protejeze rezultatul de pe tabelă și au obținut calificarea la Turul de Elită. Turneul final de anul viitor se va disputa în Irlanda de Nord.

Clasamentul final al Grupei 10

Cehia: Baier – Toman (Svatos 88), Hunal, Paluska, M. Pudil – Gaszczyk, Misek, Planka – Malek (Hranos 76), Krulich (Proniuk 76), A. Pudil (Buryan 76). Rezerve neutilizate: Cechal – Hamza, Hasek, Horak, Zachoval. Selecționer: David Holoubek

România: Răfăilă – Aioanei, Jalade, Tudose, Anișorac – Stancovici (Cibi 78), Gogescu (Duțu 78), Banu (Florea 55) – Pop, Stan (Sali 55), Capac (Răducan 60). Rezerve neutilizate: Frânculescu – Bădescu, Rădulescu, Vlăsceanu. Selecționer: Adrian Dulcea