Teoretic un punct scos în deplasare pe terenul Rapidului n-ar fi un rezultat negativ. Însă contextul general și cel al jocului pun rezultatul de aseară într-o altă lumină. UTA a ajuns la al zecelea meci fără victorie iar aseară a avut timp de o repriză om în plus pe teren, ba chiar și avantaj pe tabelă la pauză. Cu toate acestea nici acum acea victorie care să ne „deblocheze“, despre care toată lumea vorbește, nu a venit. Ca urmare declarațiile venite din tabăra Bătrânei Doamne au reflectat, cum era și de așteptat, o stare de supărare și frustrare.

Laszlo Balint: „Mă așteptam la cu totul altceva în a doua repriză. Am discutat ceva la pauză, am încercat să avem control prin posesietoți jucătorii erau motivați și foarte concentrați. Din păcate, am început foarte prost repriza și cred că acolo am prins puțină teamă probabil. În plus, unii jucători au fost destul de timorați, pe măsură ce trecea timpul trebuia să pasăm, trebuia să controlăm jocul, chiar dacă departe de poartă. De multă ori, noi am preferat să jucăm cu minge lungă. Nici nu știu ce s-a întâmplat la gol, va trebui să revăd faza pentru că, din punctul meu de vedere, în acel moment, o asemenea lipsă de marcaj acolo, în zona aceea, pentru mine este de neînțeles. Au fost momente în care, dacă luam decizia potrivită la momentul potrivit, altfel s-ar fi desfășurat jocul. Pe lângă asta, din nou, am avut un moment psihologic. Roger a ajuns singur cu portarul, dar nu reușim să marcăm. Dacă se făcea 2-0 acolo, cred că meciul ar fi fost terminat. În fine, sunt destul de dezamăgit de modul în care au venit jucătorii de pe bancă. Mă așteptam la alt suflu, la altă energie, au fost destul de multe mingi greșite, destul de multe decizii nu neapărat corecte. Din păcate, și accidentarea lui Cardoso a fost un moment psihologic, pentru că Dumi este un jucător care poate impacta jocul nostru,. El poate oricând să vină cu ceva, cel puțin în ultimii 20-25 de metri. S-a accidentat foarte repede în joc, practic nici nu a apucat să își facă simțită prezența. Sperăm să fie doar o accidentare ușoară, se pare că are o ușoară entorsă, să vedem. Vom face investigații suplimentare zilele următoare și sperăm să nu fie nimic grav.“

Florin Iacob: „Am vorbit ceva la pauză și se pare că nu am reușit să controlăm jocul în repriza a doua. După ce am reușit să dăm gol, din păcate, cu un om în plus, nu am reușit să plecăm cu 3 puncte. În a doua repriză, am tratat unele faze ușor, sperăm ca acasă cu Sepsi să luăm cele trei puncte, ne lipsește victoria enorm. Cu Rapidul a fost un derby, s-a văzut și astăzi. Este un pic de dezamăgire și în vestiar, din păcate. Trebuie să luăm fiecare meci rând pe rând, să fim serioși, să adunăm puncte, altfel nu avem de ce să vorbim. Încă sunt speranțe, nu ne dăm bătuți, pe autocar scrie Doar UTA și Nu dăm niciodată înapoi. Trebuie să luptăm până la capăt, suntem UTA Arad.“

David Miculescu: „Suntem foarte dezamăgiți, am condus și am controlat meciul. Am avut și om în plus, dar – din nou – aceeași poveste. Ratăm ocazii, la o lovitură liberă respingem și luăm apoi gol pe mingea a doua. Și azi am venit să câștigăm, din păcate nu am reușit. A fost o atmosferă foarte frumoasă, abia am așteptat să joc acest meci. De când m-am trezit dimineață, am așteptat să vină ora 8 și să și câștigăm, bineînțeles. Mai credem în play-off, dar să fim realiști. Dacă avem atâtea ocazii și nu marcăm, nu avem cum să ajungem acolo. Acum ne gândim doar la meciul cu Sepsi, sperăm să facem un rezultat bun, să ne bucurăm și fanii acasă.“

(foto: uta-arad.ro)