Aproape 1000 de fani au ținut să fie alături de echipa noastră în această seară, gata să facă diferența într-un meci ce se anunța, poate nu foarte dificil, dar cu siguranță periculos în cazul că nu ar fi fost tratat cu maximă seriozitate. Din fericire n-a fost cazul iar fanii vicecampioanei României s-au bucurat de un spectacol de bună calitate pus în scenă de fetele noastre, concretizat într-o victorie lejeră, la peste 30 de puncte diferență.

Meciul a început electrizant, cu ambele echipe având motoarele turate la maxim, însă după câteva minute de echilibru, gazdele au început să își impună punctul de vedere și să câștige concludent primul sfert. Următoarele 10 minute sunt începute la fel de galben-albastre, însă pe la jumătatea primei reprize are loc un scurt circuit de câteva minute, în care apare lipsa de concentrare pe faza ofensivă și ratăm câteva atacuri la rând. Nici defensiv lucrurile nu au arătat mai bine, americanca brașovencelor, Anisha George, reușind să facă legea sub panoul nostru. Aceasta însă este scoasă destul de neinspirat „la odihnă“ de antrenorul Dan Calancea iar efectele sunt imediate. Fetele noastre leagă din nou șirul reușitelor și se distanțează. Spre finalul sfertului 2 asistăm la cea mai spectaculoasă fază a primei părți: Betty Akathiotou, în mare poftă de joc, șerpuiește prin apărarea adversă, trimite un „no look pass“ înapoi iar Martina Pyka aruncă sala în aer cu o superbă reușită de la lina de 3 puncte.

Scorul de 49-32 de la pauză reprezenta un avantaj concludent însă nu neapărat decisiv. Dar, așa cum s-a întâmplat în majoritatea meciurilor, echipa noastră a reușit un sfert 3 excelent, demolându-și practic adversara. Iva Georgieva a marcat de fiecare dată punctele prin care echipa noastră a depășit bornele de 20 și apoi 30 de puncte diferență. Între cele două momente, Akathiotou și Racic au legat două „triple“ consecutive, ridicând nivelul decibelilor în Sala Sporturilor „Victoria“. Brașovencele au fost „groggy“, nici măcar Anisha George nu a mai reușit să le țină în joc și, cu doar 10 puncte marcate în acest sfert, echipa oaspete a cedat de facto partida. Ultimul sfert a fost unul „experimental“ în care fetele noastre, relaxate, au încercat să marcheze prin procedee mai dificile, să facă și puțin spectacol. De asemenea pe final Bogdan Bulj a dat minute și jucătoarelor mai tinere din lot, inclusiv mezinei Melinda Timotity. Sigur, fanii și-ar fi dorit cu siguranță ca favoritele lor să atingă suta de puncte dar ratarea acestui amănunt n-a știrbit cu nimic sărbătoarea din final. La despărțirea temporară de publicul arădean, pe care îl va revedea abia peste aproape o lună, FCC UAV Arad chiar le-a oferit suporterilor o prestație de aplaudat la scenă deschisă.

Vioara întâi a echipei noastre a fost în această seară Veatriki Akathiotou care a realizat faze de mare spectacol, încheind partida cu o zestre de 25 de puncte, 12 reușite din spațiul de 3 puncte, la care s-au mai adăugat 6 pase decisive. Chiar dacă aparent nu a strălucit în acest meci. „Nikki“ Greene a încheiat din nou meciul cu un „double double“ (11 puncte și 17 recuperări), al treilea din tot atâtea meciuri de când a venit la Arad. Aceeași performanță a reușit-o și compatrioata sa, Trinity Baptiste, cu 17 puncte și 10 recuperări. Iva Georgieva (12 puncte, 5 recuperări și 2 pase decisive) a avut și ea o evoluție care i-a determinat pe spectatori să o aplaude la scenă deschisă. Din echipa oaspete, singura jucătoare care s-a ridicat la nivelul provocării lansate de fetele noastre, a fost cea pe care am și pomenit-o deja, Anisha George, care a încheiat meciul cu 18 puncte și 9 recuperări. Parțial au mai produs ceva „deranj“ bosniaca Nikolina Zubac și sârboaica Biljana Pesovici, autoare a 11 respectiv 10  puncte.

FCC UAV Arad – CSTBv CSU Olimpia Brașov  86-54 (27-15, 22-17, 23-10, 14-12)

• Arad: Akathiotou 25 (4×3), Baptiste 17, Georgieva 12 (2×3), Greene 11, Pyka 8 (1×3), Racic 7 (1×3), Vaida 4, Ciotir 2. Au mai jucat: Fleșer, Mîrne-Nagy, Timotity. Pe bancă: Vați. Antrenor: Bogdan Bulj
  • Brașov: George 18 (1×3), Zubac 11 (1×3), Pesovic 10, Armanu 7 (1×3), Voica-Nagy 6, Kilin 1. Au mai jucat: Cortez, Nan, Florea. Antrenor: Dan Calancea.
  • Arbitri: Ioan Moraru (Cluj), Vlad Potra (Cluj), Ioana Drăgoi (Timișoara). Comisar: Radu Bucerzan (Timișoara)

În celelalte meciuri ale etapei s-au înregistrat până acum următoarele rezultate:

• ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe – CS Agronomia București  111-51
  • BC Sirius Mureșul Târgu Mureș – CSM CSU Constanța  68-83
  • CSM Alexandria – Universitatea Cluj  64-68
  • Hoya ACS KSE Târgu Secuiesc – CSM Târgoviște  se dispută marți
  • CS Rapid București a stat

Clasamentul la zi se prezintă astfel:

Așa cum aminteam, pentru echipa noastră urmează un lung periplu departe de casă. Programul le aduce fetelor noastre nu mai puțin de 3 meciuri consecutive în deplasare, două dintre ele chiar dificile, este vorba de cele cu CSM CSU Constanța și Rapid București. Până atunci însă, peste o săptămână, vicecampioana Românie are un meci în care, teoretic n-ar trebui să aibă emoții, adversar fiind Agronomia București.