281534_281534_messi_gol_nigeria_-_argentinaArgentinienii erau deja calificaţi înaintea acestei partide, dar s-au chinuit teribl cu formaţia Iranului pe care au învins-o foarte greu cu 1-0, după un gol superb marcat de Messi în minutele de prelungire. Dar sud-americanii nu sunt siguri de primul loc, deoarece nigerienii cu un succes ar termina primii în grupă. De cealaltă parte nigerienii sunt calificaţi în cazul în care Iranul nu învinge Bosnia, sau dacă ei obţin un rezultat de egalitate. A fost o partidă extrem de spectaculoasă cu cea mai rapidă egalare din istoria cupei mondiale. Primul gol al partidei a fost marcar în minutul 3 de Messi cu un şut puternic sub bară, egalarea vine un minut mai târziu, Musa înscrie superb cu un şut la colţul lung. În prelungirile primei reprize Messi realizează dubla, transformând impecabil o lovitură liberă de la circa 20 de metri. Nigeria nu renunţă iar în minutul 48 Musa realizează şi el dubla, 3 minute mai târziu, Rojo îi readuce pe sud-americani în avantaj, reușind să puncteze în urma unei centrări dintr-un corner de pe stânga. Argentinienii termină grupa pe primul loc cu maxim de puncte, iar nigerienii se califică pentru a treia oară în faza optimilor.

ECHIPELE DE START:

Nigeria 4-2-3-1: Eneyama – Ambrose, Omeruo, Yobo, Oshaniwa – Mikel, Onazi – Odemwingie, Babatunde, Musa – Emenike;

Selecționer: Stephen Keshi;

Argentina 4-3-1-2: Romero – Zabaleta, Garay, Fernandez, Rojo – Gago, Mascherano, Di Maria – Messi – Aguero, Higuain;

Selecționer: Alejandro Sabella.

În cealaltă partidă a grupei şanse la calificare mai aveau doar iranienii în cazul în care Nigeria era învinsă, iar aceştia reuşeau să învingă Bosnia. Iar de cealaltă parte bosniecii erau cu bagajele făcute.Totuşi bosniecii părăsesc mondialul cu un succes, iar iranienii termină grupa pe ultimul loc, având în vedere faptul că aveau şanse chiar la locul 2. Bosniecii deschid scorul în minutul 23 prin Dzeko atacantul celor de la Manchester City, care înscrie cu un şut care ricoşează din bară în poartă. Pjanic dublează avantajul bosniecilor în minutul 59, acesta primeşte o pasă superbă în interiorul careului, iar mijlocaşul lui AS Roma a finalizat la colţul lung. În minutul 82 iranienii reduc din diferenţă prin Ghoochanneijhad, care îndeplineşte o simplă formalitate. Peste doar un minut bosniecii rezolvă definitiv partida şi reuşesc golul 3 prin Vrajevic, care înscrie cu un şut la colţul lung. Bosniecii părăsesc mondialul cu o victorie, iar iranienii cu un singur punct.

ECHIPELE DE START

BOSNIA: Begovic – Vrsajevic, Toni Sunjic, Spahic, Kolasinac – Hadzic, Pjanic, Besic, T. Susic – Dzeko, Ibisevic

Selecționer: Safet Susic

IRAN: A. Haghighi – Hosseini, Sadeghi, Montazeri, Pooladi – Timotian, Nekounam – Dejagah, Shaojaei, Haji Safi – Ghoochanneijhad

Selecționer: Carlos Queiroz.