Faza grupelor de la EURO 2024 s-a încheiat în această seară, cu ultimele partide din Grupa F. La Gelsenkirchen, Georgia a produs o surpriză uriașă și a învins Portugalia cu 2-0. Kvaratskhelia, în minutul 2, și Mikautadze, cu un penalty în partea secundă, au punctat pentru echipa antrenată de Willy Sagnol, care a obținut prima victorie din istorie la un turneu final și la „pachet” cu aceasta a venit și calificarea în optimi. La Hamburg, Turcia a evoluat cu om în plus din minutul 20 împotriva Cehiei și s-a impus cu 2-1, după reușitele semnate de Calhanoglu și Tosun, respectiv Soucek. Echipa din „Țara Semilunei” a terminat grupa pe locul 2, la egalitate cu liderul Portugalia, care este avantajat de rezultatul direct.

Așadar, Georgia este ultima echipă de pe locul 3 care se califică mai departe, ceea ce înseamnă că România va întâlni Olanda în optimi, după ce a încheiat Grupa E pe prima poziție.