Manșa secundă a semifinalei Elite la Under 17 a strâns aproximativ 300 de arădeni la arena din Sânnicolau Mic. Din păcate, galeria primei echipe a UTA-ei nu s-a mai deplasat organizat în cartierul arădean pentru a-i ajuta pe puștii lui Bogoșel și Petcuț să întoarcă înfrângerea cu 2-1 de la Craiova. Iar, minunea a fost aproape de a se realiza, mai ales că CSU a condus cu 1-0 și la Arad, cu roș-albii având o reacție bună. Incompletă, însă.
Oltenii au intrat mai bine și Albăstroiu a trimis un șut-centrare ce a aterizat pe bară. Același fotbalist al  „Științei” a căzut în careu, în duel cu L. Bodri, iar Marcu a dictat foarte ușor penalty. Gârbiță a trimis în dreapta lui Zamfir și era 0-1 încă din minutul 9. Mihăilă a avut și el un șut bun din careu puțin pe lângă colțul lung, după care pe teren, până la pauză, a mai existat o singură echipă. UTA a dominat clar, a purtat destule acțiuni legate, în viteză și a reușit să întoarcă scorul. După un șut în blocaj, Faur a marcat pentru 1-1 din apropiere, după ce Bobonete, respinsese cu greu șutul lui Gruiescu (min. 28). „Roș-albii” au continuat să atace, și-au creat și alte ocazii, iar, în minutul 33, eforul lor a fost răsplătit cu golul de 2-1. L. Bodri a centrat de pe stânga, Gruiescu a așezat balonul pentru Faur, care a trimis cu efect, cu stângul, lângă bara din dreapta lui Bobonete.
Și actul secund a început tot sub semnul dominării clare a arădenilor. Mai mult, s-au născut și două ocazii importante, la lovitura liberă executată de Obrad și respinsă din vinclu de Bobonete și la „capul” puternic al lui Sabău exact pe direcția portarului advers. După o oră de joc, oltenii au preluat inițiativa, profitând și greșelile elementare la construcție ale gazdelor și, după bara lui Tîrș, au reușit să egaleze. Deta a pierdut un balon la 25 de metri de propriile buturi, balonul a ajuns în 14 metri la Ciutică, iar acesta a trimis din 13 metri în dreapta lui Zamfir, care a atins ușor balonul. Golul a venit în minutul 74, prea târziu pentru ca arădenii să mai aibă o reacție solidă, pentru a mai marca de două ori.
Astfel, juniorii mici ai UTA-ei, la fel ca și colegii lor mai mari, rămân să lupte pentru bronz la turneul final.
UTA: Zamfir – Deliman, Sabău, Onuțan, Frai – T. Bodri – Obrad (58 Deta), Gruiescu, Petcuț (70 Boștină), L. Bodri – Faur.
Craiova: Bobonete – Niţuică, Constantinescu, Sima, Vadasis – Șerban, Dobre – Mihăilă (80 Cercel), Albăstroiu (59 Tîrș), Gârbiţă (75 Calu) – Zbona (49 Ciutică).
Arbitri: Florin Marcu – Rareș Lakatos, Ioan Corbu (toți din Oradea)
Observator FRF: Zaharia Ciev (Timișoara)