ronaldoAtacantul portughez Cristiano Ronaldo a marcat patru goluri pentru Real Madrid în partida câștigată pe teren propriu, cu scorul de 5-1 (3-1) în fața formației Elche, marți seara, în cadrul etapei a 5-a a campionatului de fotbal al Spaniei. Conform Agerpres oaspeții au deschis scorul prin Eduardo Albacar (min.15), însă madrilenii au egalat rapid prin galezul Gareth Bale (min.20), după care a ieșit la rampă Cristiano Ronaldo, care a reușit o dublă până la pauză (min.28 din penalty și min.32). Starul lusitan a majorat avantajul gazdelor în minutul 80, când a transformat o nouă lovitură de la 11 m, înainte de a stabili rezultatul final al întâlnirii, în prelungiri (min.90+2).
Cristiano Ronaldo, care sâmbătă reușise o „triplă” în meciul cu Deportivo La Coruna, câștigat cu 8-2 în deplasare de Real Madrid, s-a detașat în fruntea clasamentului golgheterilor din Primera Division, cu 9 reușite de la debutul sezonului.
În clasament conduce FC Barcelona cu 12 puncte, urmată de Valencia și Sevilla — cu câte 10 puncte, Real Madrid și Celta Vigo — fiecare cu 9 puncte, Atletico Madrid și Granada — cu câte 8 puncte etc.