În ultima etapă a turului din Superligă, UTA a învins-o dramatic pe Dinamo la Oradea, scor 2-1. Dennis Politic a deschis scorul pentru oaspeți, iar „roş-albii” au egalat înainte de pauză prin Claudiu Micovschi. Golul de trei puncte i-a aparținut lui Marcelo Freitas, care a transformat un penalty în prelungiri.

Arădenii au avut o primă ocazie încă din minutul 2, când şutul lui Micovschi a trecut puțin pe lângă poartă. În minutul 8, oaspeții au recuperat un balon în propriul careu după o acțiune a lui Fabry şi au plecat pe contraatac, balonul a ajuns în partea stângă la Dennis Politic, care a avansat până în careu şi l-a învins pe Iacob cu un şut de la 14 metri. Luckassen putea să egaleze în minutul 18, când a scăpat singur după o pasă excelentă a lui Fabry, însă a tras exact în Golubovic. După această fază a urmat o perioadă de dominare a lui Dinamo, care a şi irosit două ocazii mari, prin Ghezali şi Politic. Fostul utist Costin a trecut şi el pe lângă 0-2 în minutul 36, când şutul său deviat a fost respins de Iacob. Contrar cursului jocului, UTA a egalat în minutul 41. Freitas a trimis un balon în dreapta pentru Căpuşā, iar acesta a centrat pe jos pentru Claudiu Micovschi, care a împins balonul în plasă din apropiere.

Prima fază cu adevărat periculoasă a reprizei secunde a sosit în minutul 66, când Stahl a centrat pentru Stolnik şi lovitura de cap a croatului a fost prinsă de portarul Golubovic. Dinamo a ratat o ocazie uriaşă în minutul 77, când Ghezali şi Gregorio au scăpat în careul UTA-ei, însă Căpuşă s-a repliat şi a reuşit să blocheze şutul portughezului. În minutul 85, Pop a centrat dintr-un corner, iar Cooper a reluat slab, exact pe direcția portarului. În minutul 90, arădenii au cerut penalty pentru un henț, iar arbitrul Moroiță a fost chemat la marginea terenului pentru a revedea faza. Decizia a fost favorabilă UTA-ei: lovitură de la 11 metri. Marcelo Freitas a executat excelent, în plasa laterală, şi i-a adus pe arădeni în avantaj, chiar dacă portarul Golubovic a ghicit colțul.

În următoarea etapă, utiştii vor juca tot pe teren propriu, luni, 13 noiembrie, de la ora 20:30, împotriva Oțelului.

UTA: Fl. Iacob – Capușă, Conte, Stolnik, Dumitrașcu – Freitas, C. Mihai – Micovschi (Omondi 68), Fabry (R. Pop 82), Ofosu (Stahl 35) – Luckassen (Cooper 68). Rezerve neutilizate: Kucher – Iurasciuc, Carp, Marku, Rodrigues. Antrenor: Mircea Rednic

Dinamo: Golubovic – Costin, Lucas, Homawoo, Amzăr – N. Roșu (Iglesias 72), Bena (Larrucea 83), Ilic – Ghezali, Abdallah (Gregorio 68), Politic (Bani 83). Rezerve neutilizate: Began – Moura, I. Roșu, Patriche, R. Grigore. Antrenor: Ovidiu Burcă