Elveția este prima formație calificată în sferturile EURO 2024, după ce a învins campioana en-titre Italia cu 2-0 în meciul din optimi disputat la Berlin. Freuler și Vargas au punctat pentru echipa antrenată de Murat Yakin, care a dominat duelul de la un capăt la altul.

Adversara României din preliminarii a început mai bine partida și a ratat mai multe ocazii importante, cea mai mare prin Embolo, care nu a reușit să-l învingă pe Donnarumma dintr-o poziție excelentă. Dominarea elvețienilor s-a concretizat în minutul 37, când Remo Freuler a punctat cu un șut din aproximativ 10 metri, la capătul unei faze colective. Putea să fie chiar 2-0 înainte de pauză, dar Donnarumma a intervenit salvator și a reușit să devieze în bară lovitura de cap trimisă de Rieder.

Până la urmă, Elveția a reușit să își dubleze avantajul în primele momente ale reprizei secunde. După o minge primită de la Aebischer, Ruben Vargas a trimis un șut excelent din 15 metri, în vinclul porții apărate de Donnarumma. Schar era să își trimită în proprie poartă în minutul 53, când a trimis greșit cu capul, dar balonul a lovit bara. Cu un sfert de oră înainte de final, Scamacca a lovit și el stâlpul porții lui Sommer, dar avea să fie ultima fază periculoasă a Italiei, care părăsește turneul în faza optimilor.

În sferturi, Elveția va juca pe 6 iulie, la Dusseldorf, contra câștigătoarei din disputa Anglia – Slovacia.

Elveția: Sommer – Rodriguez, Akanji, Schar – Reider (Stergiou 72), Xhaka, Freuler, Aebischer (Steffen 90+2) – Ndoye (Sierro 77), Embolo (Duah 77), Vargas (Zuber 71). Rezerve neutilizate: Kobel, Mvogo – Elvedi, Jashari, Amdouni, Okafor, Shaqiri, Zakaria, Zesiger. Selecționer: Murat Yakin

Italia: Donnarumma – Di Lorenzo, Mancini, Bastoni, Darmian (Cambiaso 75) – Cristante (Pellegrini 75), Faglioli (Frattesi 86), Barella (Retegui 64) – Chiesa, Scamacca, El Shaarawy (Zaccagni 46). Rezerve neutilizate: Meret, Vicario – Dimarco, Folorunsho, Bellanova, Buongiorno, Gatti, Jorginho, Raspadori. Selecționer: Luciano Spalletti

Arbitru: Szymon Marciniak (Polonia). Asistenți: Tomasz Listkiewicz, Adam Kupsik. Rezervă: Facundo Tello. VAR: Tomasz Kwiatkowski, Bartosz Frankowski, Bastian Dankert